رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر آذربایجان شرقی، از بازدید نزدیک به دو میلیون نفر از اماکن تاریخی، تفریحی و گردشگری استان خبر داد.

به گزارش صریر از تبریز، «مرتضی آبدار» گفت: نوروز امسال شاهد استقبال قابل توجه گردشگران از جاذبه‌های گردشگری استان بودیم به طوری که طی روزهای ۲۵ اسفند تا پایان روز هشتم فروردین ۹۸،  یک میلیون و ۸۸۰ هزار و ۱۰۳ نفر از مراکز تاریخی، تفریحی و توریستی استان بازدید به عمل آورده‌اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۱۷ درصدی همراه بوده است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان آذربایجان‌شرقی در ادامه به میزان بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی تحت نظارت میراث فرهنگی استان طی روز های ۲۹ تا پایان روز هشتم فروردین ۹۸ نیز اشاره کرد و گفت: طی روزهای مذکور ۱۱۷ هزار و ۷۱۹ بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی تحت نظارت این اداره کل به عمل آمده است.

وی با بیان این‌که کلیسای سنت استپانوس و موزه آذربایجان همچنان در صدر اماکن پربازدید استان قرار گرفته‌اند، ادامه داد: کلیسای سنت استپانوس با ۲۲ هزار و ۷۰ بازدید و موزه آذربایجان با ۱۵ هزار و ۵۷۳ بازدید جزو پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری استان به شمار می‌آیند، همچنین رصدخانه مراغه با ۱۴ هزار و ۴۴۳ بازدید و موزه قاجار با ۱۲ هزار و ۹۴۴ بازدید به ترتیب در جایگاه سوم  و چهارم قرار گرفته‌اند.

آبدار افزود: آذربایجان شرقی طی روزهای ۲۵ اسفند تا پایان هشتم فروردین ۹۸ پذیرای ۳۱۵ هزار و ۱۸۹ گردشگر در اقامتگاه های استان اعم از هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیرها، تاسیسات اقامتی وابسته به آموزش پرورش و اقامتگاه های بوم گردی بوده است.

وی در پایان از ۱۶۹۱ مورد بازدید نظارتی، هیات نظارتی ستاد خدمات اجرایی سفر از تاسیسات گردشگری و سایر مراکز ارائه دهنده خدمات به گردشگران در سطح استان خبر داد و گفت: ستاد نظارتی خدمات سفر آذربایجان شرقی، در طول ایام عید از ۴۹۹ مورد از مراکز اقامتی، ۵۹۹ مورد تاسیسات گردشگری بین راهی و ۲۶۸ دفتر خدمات مسافرتی، بازدید به عمل آورده اند که بازدید های مذکور منجر به صدور ۴۷ تشویق، ۹۵ تذکر و ۲ اخطار کتبی شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها