رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May
همزمان با طرح آرامش بهاری؛

ثبت ۵ وقف جدید در استان آذربایجان‌شرقی

صریر: مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: از ابتدای سال جدید ۵ موقوفه جدید به ارزش ۱۵ میلیارد ریال در استان به ثبت رسیده است.

به گزارش صریر از تبریز، «حجت الاسلام علی مصائبی» امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موقوفات جدید ثبت شده در آذربایجان شرقی شامل ۲ باب منزل مسکونی و ۳ قطعه زمین است که خیران نیک اندیش استان، آنها را از ابتدای سال ۹۸ تاکنون، برای انجام فعالیت های قرآنی، ساخت مسجد و عزاداری محرم وقف کردند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز خیرین استان آذربایجان شرقی، ۵۰ مورد وقف کرده اند و با احتساب آنها تعداد موقوفات استان به ۲۰ هزار رقبه رسیده است.

مصائبی درباره اجرای طرح آرامش بهاری در استان نیز گفت: این طرح امسال در ۵۰ امامزاده و بقعه برای پذیرایی از مسافران نوروزی اجرار شد.

وی ادامه داد: در اجرای این طرح ۴۵ روحانی شامل ۲۰ روحانی اعزامی از قم و ۲۵ روحانی بومی آموزش دیده با حضور در امامزاده ها و بقاع متبرکه برنامه های مختلفی اجرا کردند.

حجت الاسلام مصائبی با بیان اینکه در تبریز نیز مراسم شاخص تحویل سال نو در امامزاده سیدحمزه برگزار شد، ادامه داد: ۱۳۰ مسجد آذربایجان شرقی نیز شبانه روز باز بوده و زائران و مسافران توانستند فریضه دینی خود را در این مساجد ادا کنند که از این تعداد ۳۶ مسجد در تبریز قرار داشت.

وی با بیان اینکه برنامه های طرح آرامش بهاری در ۳ سطح امامزاده و بقاع متبرکه استان برگزار شد، یادآوری کرد: این طرح در سطح یک شامل ۶ امامزاده با حداقل ۳ غرفه و ۳ روحانی و سطح ۲ شامل ۱۵ امامزاده با حداقل ۲ غرفه و ۲ روحانی اجرا شد و در سطح ۳ امامزاده ها و بقاع باز بود، ولی برنامه های خاصی در آن ها اجرا نشد.

حجت الاسلام مصائبی افزود: در ایام نوروز ۳۰۰ باب میهمانسرای امامزاده ها نیز از جمله امامزاده سیدمحمد جلفا، امامزاده ابراهیم مراغه و کلیبر برای اسکان و پذیرایی از مسافران و میهمانان نوروزی آماده بود، هم اکنون حدود ۱۰۰ امامزاده و بقعه متبرکه در سطح استان شناسایی شده که از این تعداد ۶۰ امامزاده و بقاع فعال است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها