رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May
برای مقابله با تهدید سیل؛

ضرورت جابجایی ۴۵ روستا در آذربایجان‌شرقی

صریر: مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب آذربایجان‌شرقی با اشاره به این‌که حادثه سیل تعدادی از روستاهای استان را تهدید می کند، گفت: ۷۰۰ روستای استان در مسیل قرار دارد که ۴۵ روستا از آن باید جابه‌جا شود.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «حافظ باباپور» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در استان با گرامیداشت چهلمین سالروز تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار داشت: طبق برنامه توسعه پنجم و ششم موظف هستیم برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار طرح هادی ایجاد کنیم که همه در حال انجام است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که ۷۰۰ روستای استان نیاز به طرح تجدید نظر طرح هادی دارد، خاطرنشان کرد: ۸۱۴ روستا از لحاظ اصلاح و زیرسازی معبر  طرح هادی در استان انجام گرفته که از میانگین کشوری یک درصد بالا است.

باباپور با تاکید بر این‌که در بخش صدور سند روستایی بسیار فعال‌تر از شهرها هستیم، گفت: حدود ۲۱۳ هزار جلد سند در روستاها صادر شده که این رقم برای روستاهای زیر ۲۵ هزار  در حدود دو هزار و ۴۳۰ فقره است.

وی با بیان این‌که ۴۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار برای سهمیه قیر تخصیص یافته است که تا پایان تیرماه عملیات جذب آن انجام می‌گیرد، افزود: برای  ۶۴۴ روستا، عملیات آسفالت معابر انجام گرفته و به علت عملکرد مناسب بنیاد مسکن استان،  سهمیه مدیریت بنیاد مسکن ۱۷ درصد افزایش یافته است.

باباپور با اشاره به شروع طرح بهسازی مسکن روستایی از سال ۸۴ ، توضیح داد:  طبق ابلاغیه موظف به بهسازی ۱۲ هزار واحد روستایی در استان بودیم که سیستم بانکی ۸ هزار واحد ابلاغ کرده به طوری که طبق آمار سال ۹۵، تعداد واحد بهسازی ۳۰۵ هزار واحد است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با بیان اینکه آمار ساخت و ساز روستایی از شهر تبریز زیادتر است، گفت: سال گذشته چهار هزار و ۶۳جلد صادر شده است.

وی با اشاره به این‌که بنیاد مسکن استان تنها نهاد متولی بازسازی مساکن روستایی است، خاطرنشان کرد: در بخش تولید مسکن ارزان قیمت شهری ۱۱ هزار و ۵۷۵ واحد احداث شده است.

باباپور با اشاره به این‌که بنیاد مسکن قائم مقام مسکن مهر برای روستاهای زیر ۲۵ هزار واحد است، تصریح کرد: برای این روستاها ۱۶ هزار ۵۰۶ واحد تولید شده و مشکل حادی در این رابطه وجود ندارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خاطرنشان کرد: به مناسبت تاسیس بنیاد مسکن انقلاب و حساب ۱۰۰ امام نزدیک به  سه هزار و ۴۳۱ میلیارد ریال پروژه افتتاح خواهد شد که از جمله آنها افتتاح پروژه ۸ هزار واحد مسکن روستایی و بهره برداری از آنهاست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که کمترین خسارت از بابت سیل  در استان را داشته ایم، افزود: ۱۳۵ واحد احداث شده و نزدیک به ۱۷۷ واحد نیاز به تعمیرات دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبستان مبنی بر این‌که چه تعداد از روستاهای استان در معرض تهدید سیل قرار دارند، افزود: بنده مدام بر خطر بالقوه بودن این روستاها و ساخت و ساز غیرمجاز آن تاکید دارم چراکه حاشیه‌نشینی در داخل خود شهر تبریز کنترل شده و اصلا امکان گسترش در آن وجود ندارد ولی این حاشیه‌نشینی در روستاهای اطراف شهر تبریز از جمله چاوان، کجوار، کندرود، باغ معروف مشاهده می‌شود.

باباپور اضافه کرد: ۳۵۰ واحد مسکونی در چاوان هستند که ساخت و ساز غیرمجاز می‌باشند و یا خانه‌های به متراژ ۵۰ متر در کندرود وجود دارد که در یک بحران طبیعی خسارت جبران ناپذیری به دنبال خواهند داشت چراکه ریزدانگی و نفوذ ناپذیری و ناامن بودن از جمله ایرادات این مناطق هستند.

وی ادامه داد: دستگاه رسیدگی به موضوع ساخت و ساز غیرمجاز در روستاهای اطراف تبریز شهرداری است و ما حق ورود نداریم. البته این موضوع در کندوان نیز مشاهده می‌شود چراکه متولی آنها میراث فرهنگی است و ما نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: ۷۰۰ روستا در مسیل قرار دارد که ۴۵ روستا از آن باید رسما جابه‌جا شود که ۲۴ مورد جابجایی انجام گرفته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها