رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: سردار عبدی گفت: آذربایجان‌شرقی جزو استان های امن و دارای کمترین میزان جرم در ایام نوروز بوده است.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، سردار «حسین عبدی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح عملکرد پلیس در روزهای تعطیلات نوروز پرداخت و اظهار داشت:   در تعطیلات نوروز امسال وقوع جرایم مهم در استان ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت. 

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که در این مدت سرقت مسلحانه و خشن در استان رخ نداده است، افزود: در مجموع میزان وقوع سرقت در استان ۷ درصد رشد یافته است.

سردار عبدی با بیان این‌که آذربایجان‌شرقی جزو استان های امن و دارای کمترین میزان جرم در ایام نوروز بوده است، گفت: در این مدت ۴ باند سرقت در استان متلاشی شده و میزان دستگیری سارقان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که از کل سارقان دستگیر شده ۷۶.۲ درصد معتاد، ۹۶.۲ درصد مرد، ۸۱.۵ درصد سابقه دار، ۷.۲ درصد غیر بومی و ۸۳.۹ درصد بیکار بودند، افزود: میزان جرایم کلاهبرداری در ایام طرح نوروزی امسال ۱۴ درصد نسبت به طرح نوروزی سال گذشته کاهش یافته است.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی تصریح کرد: در این مدت میزان نزاع و درگیری فردی ۲۰ درصد و نزاع با سلاح سرد ۲۶ درصد کاهش یافته و نزاع و درگیری دسته جمعی در حد مهار بوده و مانند سال گذشته ۱۱ مورد روی داده است.

وی ادامه داد: در طرح نوروزی سال گذشته ۱۷۲ کیلوگرم انواع مخدر کشف شده بود و این میزان در طرح نوروزی امسال ۳۳۰ کیلوگرم بوده که نشان از افزایش ۹۱ درصدی کشفیات مواد مخدر دارد.

توسعه پایدار بدون امنیت محقق نمی شود

سردار عبدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش نیروی انتظامی در تحقق شعار «رونق تولید» اظهار داشت: اعتقاد دارم توسعه پایدار و رونق تولید بدون برقراری امنیت محقق نمی شود، در این راستا نیروی انتظامی با قاچاق کالا و ارز مبارزه می کند به طوری که در سال گذشته به ارزش بیش از ۷۴ میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در قالب ۵۶ پرونده کشف و توقیف شد.

وی با بیان این‌که در این راستا ۶۴ قاچاقچی دستگیر و ۳۰ دستگاه خودرو توقیف شده است، گفت: در مجموع ارزش ریالی کشف قاچاق کالا در استان ۳۵۲ درصد افزایش یافته است.

فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی عمده کالاهای قاچاق کشف شده را شامل تلفن همراه، پوشاک، تجهیزات ماهواره و لوازم خانگی اعلام کرد و اظهار داشت: در طرح نوروزی امسال مردم ۸۳ هزار و ۸۱۲ مورد با پلیس ۱۱۰ تماس گرفتند که این تعداد نسبت به ایام نوروز سال گذشته بیش از ۴۵ درصد افزایش نشان می دهد.

فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی با اشاره به مشارکت خوب مردم در اجرای طرح نوروزی امسال یادآوری کرد: با همکاری رسانه ها و سازمان های مختلف تعداد تلفات ۳۸ درصد کاهش یافت و از ۵۰ فوتی طرح نوروزی سال گذشته به ۳۱ فوتی در نوروز امسال رسید و ۱۱ درصد نیز مصدوم کاهش یافته است.

سردار عبدی، تعداد تردد از جاده های استان در تعطیلات نوروز امسال را بیش از ۱۶ میلیون و ۴۴۴ هزار و ۶۰۸ مورد اعلام کرد و ادامه داد: این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد کاهش یافته است.

وی از مردم خواست مشخصات اقلام خود در منزل مانند شماره سریال و کدهای آن ها را ثبت کنند تا در زمان بروز سرقت بتوانند کالاهای خود را که پلیس موفق به کشف آن ها شده و از طریق سامانه «نما» منتشر می کند، پیدا کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها