رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: اهدای اعضا پرستار نو عروس شرفخانه ای جان چهار نفر را نجات داده و سومین اهداء عضو سال ۹۸ را رقم زد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، حجت پورفتحی معاون درمان و مدیر واحد پیوند اعضاء، دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اعلام این خبر گفت: پرستار ۲۵ ساله نو عروس اهل بندر شرفخانه که هنگام مراجعه به محل کار برای ارائه خدمات درمانی به هموطنان دچار سانحه رانندگی شده بود با موافقت خانواده ایشان اعضاء وی اهداء و جان پنج نفر را نجات داد.
پورفتحی افزود: اهداء عضو این پرستار کادر علوم پزشکی استان سومین اهداء عضو سال جاری را رقم زد.
مدیر واحد پیوند دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: کلیه های خانم پرستار ۲۵ ساله در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز، کبد به شیراز و قلب به تهران برای پیوند ارسال شد.
پورفتحی با تاکید بر اینکه کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی نیز جزیی از مردم بوده و در چنین اتفاقاتی حاضر به اهداء عضو هستند، ابراز داشت: پزشکان و کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی نیز همانند سایر اقشار جامعه در این امر حسنه پیش قدم بوده برای همین منظور اکثرا در سامانه اهداء عضو دانشگاه علوم پزشکی ثبت نام کرده اند.
مدیر واحد پیوند دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: تلاشگران عرصه سلامت با اهدا عضو خود بار دیگر نشان دادند که حتی در سختترین لحظه زندگی نیز به فکر سلامت جامعه بوده و بر این امر حسنه صحه می گذارند.
پورفتحی با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی امر اهداء عضو نهادینه شده و اهمیت آن در جامعه اشاعه یابد گفت: اقداماتی که در جهت اشاعه فرهنگ سازی اهداء عضو صورت میگیرد باعث شده تا هموطنان با علم به اینکه نتیجه بخشش چه از نظر معنوی و چه از نظر جان دوباره بخشیدن به همنوع لذتی وصف ناپذیر دارد اقدام به اهداء عضو می نمایند.
همچنین محمد علیزاده رئیس مرکز آموزشی و درمانی امام رضا ( ع) با اشاره به اهمیت نقش رسانه ها در اشاعه فرهنگ اهداء عضو افزود: صاحبان قلم و اصحاب رسانه چشم بینا و زبان گویای جامعه بوده و در واقع حلقه اتصال بین مردم و نهادها و سازمان ها هستند از این رو نقش رسانه ها در اشاعه فرهنگ اهداء عضو پررنگ بوده می توانند با اطلاع رسانی بر اهمیت این موضوع بی افزایند
وی ادامه داد: در حال حاضر علاوه بر پیوند کلیه پیوند کبد نیز در این مرکز انجام می شود و با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود و بهره‌گیری از تجارب اساتید و جراحان حاذق دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این مرکز در آینده نزدیک شاهدگسترش انجام اعمال جراحی پیوند در این مرکز خواهیم بود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها