رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: همایش بین المللی «فقه گردشگری» به همت جامعه المصطفی العالمیه طی چهارم و پنجم اردیبهشت در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، حجت الاسلام «مهدی بخت آور» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز اظهار داشت: نخستین همایش بین المللی فقه گردشگری با حضور نخبگان و گردشگران بیش از ۵۰ ملیت جهان ۴ و ۵ اردیبهشت ماه در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد.

رییس همایش و مدیر جامعه المصطفی العالمیه تبریز ادامه داد: سال گذشته تبریز پایتخت گردشگری اسلامی انتخاب شده بود و یکی از محور های اصلی این همایش نگاه فقهی به گردشگری اسلامی است.

حجت الاسلام بخت آور با بیان این‌که این همایش در ۶ محور اصلی برگزار خواهد شد، خاطر نشان کرد: ماهیت شناسی و مبانی فقه گردشگری، جایگاه گردشگری در آموزه­های دینی، ابعاد و قلمرو فقه گردشگری در حوزه­ها و انواع گردشگری، فقه گردشگری؛ شهر اسلامی و حقوق گردشگران، جایگاه گردشگری در نظام اداری حقوقی ایران و تبریز و الگوی شهر مطلوب اسلامی محورهای اصلی اسن همایش هستند.

وی ادامه داد: ۲۵۰ مقاله از محققین کشور های مختلف به دبیرخانه علمی این همایش ارسال شده است و این همایش با حضور بیش از ۳۰۰ محقق ملی و بین المللی از ۵۰ ملیت مختلف در تبریز حضور خواهند داشت.

مدیر جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی تبریز افزود: معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، قایم مقام وزیر امور خارجه و حضرت آیت الله اعرافی، رییس حوزه های علمیه کل کشور و‌ رییس هیئات امنای جامعه المصطفی العالمیه بعنوان سخنرانان افتتاحیه این همایش خواهند بود.

صاحبان ۱۰ مقاله برتر همایش معرفی و تجلیل خواهند شد

حجت الاسلام قربانی دبیر علمی این همایش نیز گفت: کمیته های علمی و تخصصی متشکل از ۱۵ استاد برجسته حوزه و دانشگاه از تبریز، تهران و قم تشکیل شده و بیش از ۵۰ نفر از داوران علمی حوزوی ‌و دانشگاهی مقالات رسیده به همایش را بررسی کرده اند.

وی در ادامه تعداد مقالات رسیده به این همایش را نزدیک ۲۵۰ مقاله اعلام کرد و گفت: مقاله هایی از کشور هایی مانند آفریقای جنوبی، افغانستان، ترکیه، هندوستان، آذربایجان به این همایش رسیده است که حدود ۱۵۰ مقاله در داوری پذیرفته شده و ۵۸ مقاله بعنوان برگزیده انتخاب شده اند و از این میان ۱۰ مقاله عنوان برتر را کسب کرده اند.

حجت الاسلام قربانی ادامه داد: سه مهمان بین المللی که در حوزه گردشگری اسلامی دارای رتبه های برتر از کشور مالزی، هندوستان و ایران بعنوان سخنرانان اصلی در اجلاس افتتاحیه خواهند بود.

وی در ادامه از برگزاری کمیسیون تخصصی به زبان انگلیسی با موضوع ظرفیت ها، چالش ها و راهکار های کردشگری اسلامی در کشور های اسلامی در حاشیه این همایش خبر داد و گفت: مجموعه مقالات برگزیده در شش کمیسیون تخصصی بررسی خواهند شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها