رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: صادقزاده گفت: بیش از ۸۵ درصد قراردادهای کارگری در ایران موقت بوده و از نظر امنیت شغلی کارگران همواره در مخاطره هستند، این در حالی است که بیش از ۸۵ درصد کارگران کشور همسایه ترکیه با قرارداد کار دائمی مشغول به کار هستند.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «کریم صادق‌زاده» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تیریز به تشریح ویژه برنامه های مختلف روز جهانی کارگر در استان پرداخت و اظهار داشت: تجمع بزرگ کارگران در باشگاه اختصاصی خانه کارگر همزمان با روز جهانی کارگر برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز افزود: در روز جهانی کارگر اجتماع بزرگ کارگران استان را در باشگاه اختصاصی این تشکیلات با عنوان “حمایت از حقوق کارگران” از ساعت ۱۰/۳۰ صبح آغاز کرده و در نهایت با قرائت بیانیه پایان خواهد یافت.

صادق‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که بیش از 45 هزار واحد فعال کارگری دارای کد تامین اجتماعی در استان آذربایجان‌شرقی فعال است، افزود: کارگران بازوی توانمند تولید هر جامعه‌ای هستند اما نمی‌دانم چرا برخی دست‌ها چوب لای چرخ فعالیت این عزیزان می‌گذارند.

وی ادامه داد: بیش از ۸۵ درصد قراردادهای کارگری در ایران موقت بوده و از نظر امنیت شغلی کارگران همواره در مخاطره هستند، این در حالی است که بیش از ۸۵ درصد کارگران کشور همسایه ترکیه با قرارداد کار دائمی مشغول به کار هستند.

صادق‌زاده گفت: براساس آخرین آمار تعداد کارگران بیمه شده اجباری در استان بیش از ۶۸۰ هزار نفر است که امیدواریم با رسیدگی و حل مشکلات واحد های مشکل دار بتوانیم این تعداد را افزایش دهیم.

وی با اشاره به این‌که 600 واحد تشکل کارگری و کارفرمایی در استان فعالیت دارند که ۵۰۰ تشکل مربوط به حوزه کارگری و ۱۰۰ تشکل نیز در حوزه کارفرمایی مشغول فعالیت هستند، افزود: بیش از 13 هزار نفر از کارگران استان مشمول بیمه بیکاری هستند که این آمار درسال قبل حدود ۱۲ هزار نفر بوده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها