رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 18 August

صریر: رسولی گفت: پیشنهاد ۲۵ درصدی برای ارائه به شورای به تصویب رسیده و شورا بعد از بررسی و نشست‌ها با شرکت‌ها، ۲۲ درصد افزایش قیمت را به تصویب رسانده است.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «سعید رسولی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه تبریز با اشاره به روند اجرای پروژه ساخت خط آهن تبریز به میانه تا بستان‌آباد اظهار داشت: این خط در سال جاری تا بستا‌ن‌آباد مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که با راه اندازی این خط تا ۶ ساعت زمان سفر کوتاه شده و مطلوبیت سفر ریلی را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: ۱۱ هزار کیلومتر طول خط آهن در کشور است، با این حال توسعه ناوگان ریلی در اولویت می باشد.

وی با بیان این‌که راه‌آهن تبریز طولانی‌ترین خط را در مناطق ۲۲ گانه داشته و خط برقی دارد، تصریح کرد: سال گذشته ۲۴ میلیون نفر مسافر و ۵۰ میلیون تن بار از طریق خط آهن کشور جابه جا شد که یک رکورد محسوب می‌شود.

رسولی با تاکید بر این‌که بهره‌وری در اولویت کاری در سال جاری قرار گرفته است، گفت: رسیدن به حمل ۳۰ درصدی بار و ۲۰ درصدی در حمل مسافر جزو اولویت‌های ما بوده و جهت‌گیری‌ها بر اساس توسعه ناوگان و خطوط ریلی و تجهیز شبکه راه‌آهنی باشیم. 

وی از راه اندازی مجدد خط آهن تهران – تبریز – وان و آنکارا خبر داد و خاطرنشان کرد: در سفر رئیس راه‌آهن ترکیه به ایران توافق به راه‌اندازی مجدد تهران_ آنکارا صورت گرفت. 

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به توافق با ترکیه جهت مبادلات واگن‌ها اشاره کرد و گفت: مبادله کالا، اطلاعات بارها و غیره از جمله دیگر تفاهم‌نامه‌هایی است که با یکپارچه‌سازی سامانه انجام خواهد گرفت. 

رسولی تصریح کرد: در هفتادمین اجلاس شورای سی آی اس که اخیراً برگزار شد، عضویت راه‌آهن جمهوری اسلامی از عضو ناظر به پیوسته ایجاد شد که با اکثریت مطلق آرا به عضو وابسته این شورا درآمدیم. 

وی ادامه داد: در کریدور شمال‌جنوب قطعه رشت به آستارا حلقه مفقوده وجود دارد که اگر وصل شود بار مستقیما از اروپا به جنوب کشور وارد می‌شود. مناقصه قطعه ۴۰ کیلومتری انجام شده و در سریع‌ترین زمان مراحل اجرایی شروع می‌شود.

افزایش ۲۲ درصدی قیمت بلیط قطار بعد از ماه رمضان

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سؤال خبرنگاری اظهار داشت: مکانیزم افزلیش قیمت بلیط به پیشنهاد شرکت قطارهای مسافربری بوده و ما به آنها یارانه اختصاص داده‌ایم تا این فشار مالی آنها جبران شود. 

وی ادامه داد: از تیرماه ۹۷ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت داشتیم و حتی در نوروز ۹۸ هیچ‌گونه افزایش قیمتی نبود و این روند تا عید فطر ادامه خواهد داشت. 

رسولی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ۲۵ درصدی برای ارائه به شورای به تصویب رسیده و شورا بعد از بررسی و نشست‌ها با شرکت‌ها، ۲۲ درصد افزایش قیمت را به تصویب رسانده است و تاریخ اجرا بعد از ماه مبارک رمضان خواهد بود. 

وی با اشاره به این‌که قطار حومه‌ای تبریز به دانشگاه شهید مدنی با ۴۰ کیلومتر مسیر تنها هزار تومان قیمت دارد، افزود: دو میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر در عید نوروز به سلامت جابه جا شد و به همین منظور پاداشی برای کارگران مجموعه راه‌آهن اهدا شد.

وی به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر تشکیل شرکت قطارهای حومه‌ای گفت: تنها قطار دانشگاهی در آذربایجان شکل گرفته که روزانه ۳ هزار دانشجو را حمل می‌کند.

وی با بیان اینکه حمل و نقل ریلی به ازای هر حمل و نقل جاده‌ای، ۷ برابر کمتر سوخت مصرف می‌کند، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی را در یک کلمه می‌توان در راه‌آهن معنی کرد و عکس یک قطار تصویر آن است. 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها