رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۳ ربيع أول ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 11 November

صریر: چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع دستی طی روزهای آینده در تبریز برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «مهدی محمدزاده» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز از برگزاری چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع دستی طی روزهای آینده در تبریز خبر داد و اظهار داشت: ۷۱ هنرمند از ۳۰ کشور جهان اسلام در این جشنواره شرکت می کنند.

دبیر علمی چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی ادامه داد: نخستین دوره جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در سال ۹۲ برگزار شد و در حال حاضر و براساس پیشنهاد دانشگاه هنر اسلامی این شهر به صورت دو سالانه برگزار می شود.

وی یادآور شد: چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز حاصل ۱۰ سال تلاش و تداوم همکاری بین تبریز و سازمان همکاری اسلامی (کنفرانس سران) برای توسعه هنر و صنایع دستی بوده و دانشگاه هنر اسلامی تبریز به عنوان تنها دانشگاه تخصصی هنر اسلامی در جهان میزبان این جشنواره است.

وی با بیان این‌که شهر تاریخی تبریز طی روزهای آینده میزبان هنرمندان، اساتید، محققان و پژوهشگرانی از کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، عراق، عمان، اردن، ازبکستان، تاجکستان، بوسنی، کریمه، بنگلادش، هندوستان، الجزایر، تونس، لیبی،  مصر و … خواهد بود، خاطرنشان کرد: میهمانان خارجی جشنواره در طول ۸ روز حضور در تبریز با جاذبه های گردشگری و ظرفیت های این شهر در بخش های مختلف آشنا خواهند شد.

محمدزاده ادامه داد: این جشنواره شامل ۳ بخش همایش، نمایشگاه و رقابتی است که بخش اول آن در قالب همایش از ۲۳ تا ۲۵ خرداد در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار می شود و در آن ۲۵ سخنران در حوزه‌های مختلف نقش زنان در صنایع دستی سخنرانی خواهند کرد و ویژگی این همایش اختصاص آن به جایگاه زنان در تولیدات هنری، اقتصاد خانواده و توسعه گردشگری در جهان اسلام است.

دبیر علمی چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی گفت: همزمان با اختتامیه بخش همایش، بخش دوم جشنواره در قالب نمایشگاه افتتاح و در آن آثار هنری هنرمندان تبریز، دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی و صنایع دستی هنرمندان ۳۰ کشور به نمایش گذاشته می‌شود.

محمدزاده، با بیان این‌که بازدید از نمایشگاه صنایع دستی جهان اسلام برای دانش آموزان، دانشجویان و عموم آزاد است، ادامه داد: این نمایشگاه از ۲۵ تا ۳۰ خرداد در محل این دانشگاه دایر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بخش سوم جشنواره رقابتی بوده و تمام هنرمندان جهان اسلام و هنرمندان ایرانی شرکت کننده در این جشنواره ۲ اثر به آن پیشنهاد کرده‌اند که یکی از این آثار را در مدت ۵ روز به صورت زنده اجرا می‌کنند و هیأت داوری بین المللی از کیفیت کار آنان بازدید کرده و به آن نمره می‌دهند.

دبیر علمی چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی با بیان این‌که اختتامیه جشنواره ۳۰ خرداد برگزار خواهد شد و جایزه بین المللی و خلاقیت تبریز به برگزیدگان اهدا می‌شود، گفت: طبق تفاهم نامه، هنرمندان در قبال اخذ جایزه مالکیت اثر را به تبریز خواهند داد.

محمدزاده، با اشاره به اینکه آثار برگزیده متعلق به تبریز است، افزود: از ۳ دوره گذشته این جشنواره بیش از ۲۲۰ اثر نفیس و برگزیده صنایع دستی و از ۵۱ کشور اسلامی در مجموعه موزه هنرهای معاصر جهان اسلام گردآوری شده و این گنجینه ارزشمند فرهنگی و هنری برای آینده تبریز است.

وی گفت: موزه هنرهای معاصر جهان اسلام اولین و تخصصی‌ترین موزه جهان اسلام است که مجموعه‌ای از آثار صنایع دستی هنرمندان کشورهای اسلامی در آن به نمایش گذاشته شده است.

دبیر علمی چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی اظهار داشت: ۱۸ نفر به عنوان برتر در ۶ رشته این جشنواره معرفی می‌شوند که به ترتیب به نفرات اول تا سوم هر کدام ۳ هزار، ۲ هزار و یک هزار دلار اهدا خواهد شد.

محمدزاده، ادامه داد: این جشنواره در ۱۰ حوزه مختلف صنایع دستی و گروه دست بافته‌ها، هنر و صنایع فلزی، هنر و صنایع چوبی، هنر و صنایع شیشه، هنر و صنایع چرم، سفال و سرامیک و تذهیب و نگارگری برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها