رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۲۴ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Wednesday 15 July

صریر: همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان آذربایجان شرقی، ۷۶۰ پروژه گازرسانی افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

به گزارش خبرنگار صریر در اهر، «سیدرضا رهنمای توحیدی» عصر (۱۰ مرداد) در مراسم بهره‌برداری از پروژه های گازرسانی استان آذربایجان‌شرقی  که با حضور معاون وزیر نفتو مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همراه بود، اظهار داشت: پروژه های امروز شامل بهره برداری از ۵۳ روستا، بهره برداری از فاز دوم خط انتقال گاز اهر به ورزقان، گازرسانی به ۵۶۰ واحد صنعتی و تولیدی و آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به ۱۴۶ روستای استان است.

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: این پروژه ها در مجموع، با هزینه ای بالغ بریک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال از سوی رئیس‌جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح و آغاز می شون.

وی افزود: با افتتاح گازرسانی به ۵۳ روستای استان، بیش از ۳ هزار خانوار از نعمت گاز بهره مند می‌شوند و در مجموع تعداد روستاهای گازدار استان به بیش از ۲ هزار روستا معادل ۹۵ درصد خواهد رسید.

به گفته توحیدی، ۵۰ درصد روستاهای گازدار استان در طول خدمت دولت تدبیر و امید به مدار مصرف گاز طبیعی متصل شده اند. همچنین با اتمام گازرسانی به ۱۴۶ روستای ذکر شده، حدود ۴ هزار خانوار از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ روستای استان پروژه های گاز رسانی آنان در دست اجرا و آماده انتخاب پیمانکار قرار دارد، افزود: با اتمام این پروژه ها، ضریب درصد نفوذ گاز در سطح خانوار روستایی استان به بیش از ۹۹ درصد خواهد رسید.

توحیدی در ادامه در خصوص بهره برداری و افتتاح فاز دوم خط انتقال گاز اهر- ورزقان بیان کرد: این خط به طول ۳۵ کیلومتر و با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال از پروژه های مهم و تأثیر گذار شرکت گاز استان آذربایجان شرقی بوده که با اجرای این خط روزانه بیش از ۴ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ظرفیت تأمین گاز مصرفی استان افزوده و مانع از افت فشار در زمان اوج مصرف و فصول سرد سال می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان‌شرقی به پروژه های گازرسانی به واحد های صنعتی و تولیدی استان اشاره کرد و گفت: نزدیک رسانی گازرسانی به ۵۶۰ واحد صنعتی و تولیدی استان مشمول مصوبه شورای اقتصاد از مهمترین اقدامات دولت تدبیر در رونق تولید و ایجاد ارزش افزوده بوده که با اجرای آن ۵۵ میلیون لیتر در مصرف سوخت صرفه جویی شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مرثیه‌ برای کوچه‌ای که حرمت داشت

به گزارش صریر از تبریز، تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود هویّتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزارانِ مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. تا این‌که پروژه پیاده‌راه در برنامه‌های بلدیه‌چی جماعت قرار گرفت و به اصطلاح خودشان گفتند: ارک را #شانزه‌لیزه_تبریز می‌کنیم! و این‌گونه شد که هویّت و حُرمت محله و مرکز شهر مثل دانه‌های تسبیح از هم پاشید.  وجود دانشگاهی غیرانتفاعی که به خاطر درآمد حاصل از شهریه، به دانشجویان از نوع آن‌چنانی‌اش نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست، نیز مزید بر علت ولنگاری در کوچه ارک است. به این معجون بیافزایید کافه‌های قارچ‌وار از نوع اَجَق‌وَجَق با دکوراسیون‌های دالانی و تنگ، نورپردازی تاریک و به اصطلاح خودشان خفن! که شدت دود سیگار و قهوه و خنده دخترکان و پسرکان من و شما را به هم آمیخته است و این طرف‌تر ساقیانی که از صبح تا شام کوچه ارک را متر می‌کنند و نتیجه‌اش نوجوانان و جوانان کِرِخ شده است که در کوچه پس کوچه‌های ارک روی زمین نعشه و متوهم  افتاده‌اند و به ریش روزگار، مستانه می‌خندند.  روزنامه‌نگار جماعت که دیوارش کوتاه است و اگر چیزی بنویسد کارش با کرام‌الکاتبین است. آیا مدعی‌العموم هم نمی‌تواند به این بحث وارد شود و از گند بزرگی که شهرداری به سودای شانزه‌لیزه کردن ارک در این محل راه انداخت، دادخواهی کند؟ حرف این است که ارک ـ و حتی مقصودیه ـ بدون ملاحظات و محاسبات شهرسازی، و به صورت دیمی تبدیل به پیاده‌راه شدند و همین است که امروز، هر دو پروژه در غیاب پیوست فرهنگی و اجتماعی، پاشنه آشیل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شده است.  جناب مدعی‌العموم! فرض کنیم این بچه‌ها که از صبح تا شام در این کوچه سرگردان بالا و پایین می‌روند، فرزندان من و شما هستند. این بستر آلوده را چه کسی آماده کرده تا مرکز شهر به این شکل و شمایل در آید؟ مسبب از هم پاشیدگی این کوچه ـ و خانواده‌ها ـ کیست؟ چه کسی پاسخگوی این شلختگی است؟ امروز هیچ کسی حتی جرات عبور دادن خانواده‌اش از کوچه ارک نیست!    تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود حرمتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزاران مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. فرهاد باغشمال

آخرین خبرها