رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۳ ربيع أول ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 11 November

صریر: همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان آذربایجان شرقی، ۷۶۰ پروژه گازرسانی افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

به گزارش خبرنگار صریر در اهر، «سیدرضا رهنمای توحیدی» عصر (۱۰ مرداد) در مراسم بهره‌برداری از پروژه های گازرسانی استان آذربایجان‌شرقی  که با حضور معاون وزیر نفتو مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همراه بود، اظهار داشت: پروژه های امروز شامل بهره برداری از ۵۳ روستا، بهره برداری از فاز دوم خط انتقال گاز اهر به ورزقان، گازرسانی به ۵۶۰ واحد صنعتی و تولیدی و آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به ۱۴۶ روستای استان است.

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: این پروژه ها در مجموع، با هزینه ای بالغ بریک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال از سوی رئیس‌جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح و آغاز می شون.

وی افزود: با افتتاح گازرسانی به ۵۳ روستای استان، بیش از ۳ هزار خانوار از نعمت گاز بهره مند می‌شوند و در مجموع تعداد روستاهای گازدار استان به بیش از ۲ هزار روستا معادل ۹۵ درصد خواهد رسید.

به گفته توحیدی، ۵۰ درصد روستاهای گازدار استان در طول خدمت دولت تدبیر و امید به مدار مصرف گاز طبیعی متصل شده اند. همچنین با اتمام گازرسانی به ۱۴۶ روستای ذکر شده، حدود ۴ هزار خانوار از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ روستای استان پروژه های گاز رسانی آنان در دست اجرا و آماده انتخاب پیمانکار قرار دارد، افزود: با اتمام این پروژه ها، ضریب درصد نفوذ گاز در سطح خانوار روستایی استان به بیش از ۹۹ درصد خواهد رسید.

توحیدی در ادامه در خصوص بهره برداری و افتتاح فاز دوم خط انتقال گاز اهر- ورزقان بیان کرد: این خط به طول ۳۵ کیلومتر و با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال از پروژه های مهم و تأثیر گذار شرکت گاز استان آذربایجان شرقی بوده که با اجرای این خط روزانه بیش از ۴ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ظرفیت تأمین گاز مصرفی استان افزوده و مانع از افت فشار در زمان اوج مصرف و فصول سرد سال می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان‌شرقی به پروژه های گازرسانی به واحد های صنعتی و تولیدی استان اشاره کرد و گفت: نزدیک رسانی گازرسانی به ۵۶۰ واحد صنعتی و تولیدی استان مشمول مصوبه شورای اقتصاد از مهمترین اقدامات دولت تدبیر در رونق تولید و ایجاد ارزش افزوده بوده که با اجرای آن ۵۵ میلیون لیتر در مصرف سوخت صرفه جویی شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها