رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
  • الجمعة ۲۶ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 21 February

صریر: بیگی گفت: با توجه به قرائن و شواهدی که دست ما رسیده، آلودگی ترکیبات سیانور در معدن طلای اندریان بالاتر از حد مجاز وجود دارد این جای تعجب دارد که مسوولان دستگاه مربوطه چرا موضوع را لاپوشانی می‌کنند و استاندار محترم نیز برای منتقدان تخلفات صورت گرفته، بیمه و مالیات تعیین می‌کند؟

به گزارش صریر از تبریز به نقل از فارس، احمدعلیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهردر خصوص بحران آلایندگی زیست محیطی معدن طلای اندریان و کارخانه کاوه سودای مراغه و صحبت‌های اخیر استاندار آذربایجان‌شرقی  اظهار کرد: آقای استاندار! توجه شما را به مسوولیت خطیری که بر عهده گرفته‌اید جلب می‌کنم.


وی افزود: با توجه به قرائن و شواهدی که دست ما رسیده، آلودگی ترکیبات سیانور در معدن طلای اندریان بالاتر از حد مجاز وجود دارد این جای تعجب دارد که مسوولان دستگاه مربوطه چرا موضوع را لاپوشانی می‌کنند و  استاندار محترم نیز برای منتقدان تخلفات صورت گرفته، بیمه و مالیات تعیین می‌کند؟

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو با تاکید بر اینکه  ما شاهد یک فاجعه زیست محیطی در معدن طلای اندریان هستیم و اگر بنا باشد با این موضوع هم مثل آلایندگی کاوه سودا برخورد شود دیگر آب و خاک، حیات وحش منطقه ارسباران با خطر نابودی مواجه خواهد شد، افزود: در قلب ارسباران به آشکارا موازین زیست محیطی نادیده  می‌شود وکه البته این موضوعات برای تعدادی  محل درآمد شده است.

بحران کاوه سودا با فشار رسانه‌ها بر سر زبان‌ها افتاد

وی بحران زیستی صنایع شیمیایی کاوه سودا در مراغه را مورد اشاره قرار داد و گفت: این موضوع با پیگیری رسانه‌ها و تشکل‌های زیست محیطی و نیز مجمع نمایندگان استان پیگیری شد و مجمع نمایندگان با توجه به علامت سوال‌هایی که نسبت به عملکرد حفاظت محیط زیست استان وجود داشت در نهایت به این جمع‌بندی رسید که موضوع به یک کارگروه متخصص و مستقل سپرده شود.

بیگی ادامه داد: کارگروهی از دانشگاه تبریز این کار را برعهده گرفت؛  هر چند که هزینه‌های این مطالعه را کاوه سودا پرداخت می‌کند که ممکن است این روند صحیح نباشد، اما آنچه که به ما اطمینان خاطر داد این است که دانشگاه تبریز اجازه نخواهد داد که اعتبار و آبروی علمی‌اش دستمایه معامله برخی افراد قرار گیرد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با بیان اینکه بیش از ۴ماه از زمان اعلام نتیجه این کارگروه از پایان شهریور تا کنون گذشته است، گفت: به نظر بنده، این کارگروه دستمایه‌ای برای خرید زمان درباره بحران زیستی کاوه سودا شده است تا بلکه به گذشت زمان بحث آلایندگی کارخانه کاوه سودا به فراموشی سپرده شود.

وی اضافه کرد: گردانندگان این سناریوی شوم می‌دانند که در نهایت دانشگاه تبریز نمی‌تواند چیزی غیر از واقعیت را در مورد آلایندگی کاوه سودا گزارش دهد، به همین سبب ترجیح داده‌اند که این موضوع را به صورت بلاتکلیف باقی بگذارند.

دانشگاه تبریز اعتبار علمی خود را به خاطر کاوه سودا خراب نکند

بیگی در ادامه خطاب به مسئولان دانشگاه تبریز خاطرنشان کرد: حال از مسئولان دانشگاه تبریز که این مسئولیت بزرگ را به گردن گرفته‌اند، می‌خواهم هر چه سریع‌تر بررسی‌های خود را به پایان برسانند و نتیجه بررسی‌های خود در مورد آلودگی زیست محیطی کاونه سودا اعلام کنند و مانع از مخدوش شدن اعتبار علمی دانشگاه تبریز شوند.

وی متذکر شد: طبیعی است که ما این موضوع را از طریق سازمان‌های مربوطه تا رسیدن به نتیجه پیگیری خواهیم کرد و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست باید پاسخگوی عملکرد مدیران خود در آذربایجان‌شرقی باشد.

بیگی با بیان اینکه اهمال‌کاری و مماشات مسئولان محیط زیست در قبال آلودگی‌های زیست محیطی مانند معدن طلای اندریان، کاوه سودا و برخی دیگر از صنایع شیمیایی استان بحث برانگیز است، افزود: بنده سکوت و سهل‌انگاری برخی مسئولان استان در قبال این سوءمدیریت را را معنی‌دار می‌دانم.

وی تصریح کرد: دانشگاه تبریز قبلا در مورد کاوه سودا و بدون ابلاغ استانداری به سرپرستی دکتر اصغری مقدم مطالعه کرده و آلایندگی زیست محیطی آن را اعلام کرده بود و همچنین مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان هم در این مورد کارهایی انجام داده است از این‌رو  فرافکنی و ایجاد کارگروهی مجدد در این زمینه چیزی جز تلف کردن زمان کارکرد دیگری نداشته است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با تاکید بر اینکه ما در بحث سلامت مردم و محیط زیست هیچ اغماضی نمی‌کنیم، افزود: باید دستگاه‌های مربوطه در رابطه با عملکرد خود در مسائل مطرح شده کاملا شفاف و صریح باشند.

اراده‌ای در بین مسوولان محیط زیست در برخورد با متخلفان نیست

بیگی ابراز کرد: متاسفانه اراده‌ای از سوی دستگاه مسئول حفاظت از محیط زیست برای برخورد با متخلفان احساس نمی‌کنیم و این فقدان اراده برای برخورد با تخلفات و بدتر از آن توجیه تخلفات صورت گرفته قابل تامل و بررسی است.

وی به نقش مهم  سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی در پیگیری این تخلفات تاکید کرده و گفت: سمن‌های محیط زیست بهتر از ما می‌دانند که در مورد قطع درختان در استان هم بالاخره سازمان‌های مسئول پس از یک سال پاسخی قانع کننده نداده‌اند و هنوز هم که هنوز است، مساله قطع درختان با حجم بیشتری مشاهده می‌شود.

بیگی افزود: باید سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی باید به مسئولان محیط زیست مسئولیت های قانونی شان را یادآوری کنند.


بیگی در پایان خاطرنشان کرد:  قوه قضائیه باید در جهت دفاع از حقوق عامه و محیط زیست که متعلق به نسل‌های آینده است به طور جدی وارد کار شود و عملکرد دستگاه‌های مسئول و ابهامات موجود در آنها را موشکافانه بررسی و متخلفان برخوردی عبرت‌آموز داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

کابوس قادسیه برای آمریکایی ها

به گزارش صریر، بیش از یک هفته از حمله ی موشکی ایران به پایگاه عین الاسد آمریکایی ها در عراق می گذرد.این پایگاه در منطقه هیت استان الانبار عراق قرار دارد و در زمان صدام به نام "قادسیه" معروف بود.اما معروفیت اصلی این پایگاه به بعد از ضربات موشکی ایران مربوط می شود که طی عملیاتی به نام  "شهید سلیمانی" انجام شد. از همان ساعات اولیه ی موشک باران عین الاسد، اخبارمربوط به تلفات آمریکایی ها به شدت سانسور شد.چون خط قرمز آمریکایی ها در جنگ ها،همواره تلفات نیروی انسانی می باشد و سعی میکنند تا به هر نحو ممکن،آمارتلفات را محرمانه نگه دارند.هرچند ساعاتی بعد از اعلام خبر رسمی حمله، آمار 80 نفر تلفات انسانی گزارش شد، اما در ادامه مستندات این خبر ارائه نشد تا میزان خسارات وارده به آمریکایی ها،در پشت پرده بماند. بی بی سی یکی از رسانه هایی بود که سعی کرد با تهیه ی گزارش از بعضی سربازان زنده مانده از حملات سهمگین،اینطور القاء کند که آمریکایی ها تلفات جدی در این حمله نداشته اند.نفیسه روشن خبرنگار بی بی سی در این گزارش با فردی به نام سرهنگ دوم تیموتی گارلند به عنوان فرمانده پایگاه مصاحبه می کند، در حالی که این فرد هیچ اطلاع دقیقی در مورد چرایی غافلگیر شدن پایگاه ندارد و معلوم می شود که گارلند، احتمالا یکی از نظامیان حاضر در این پایگاه بوده است. جالب تر اینکه خبرگزاری یورونیوز نیز دو روز قبل،سرهنگ آنتوان چیس را فرمانده پایگاه عین الاسد معرفی می کند تا نشان دهد همانطور که پایگاه عین الاسد از ضربات موشکی غافلگیر شده است، جبهه ی رسانه ایطرفدار آمریکا نیز،همچنان مستاصل عمل می کند. آمریکایی ها در واقع با انتشار عکس هایی از ویرانه های سازه های عین الاسد در کنار سربازان حاضر،سعی می کنند تا این طور القائ کنند که تلفان انسانی نداشته و فقط تجهیزات و ساختمان هایشان آسیب دیده است. با گذشت حدود یک هفته ای از حمله به عین الاسد، اخبار تلفات این پایگاه همچنان درصدر رسانه ها قرار دارد.دو روز پیش، شبکه عراقی و ماهواره ای آفاق، سندی از میزان تلفات آمریکاییها بر اثر حملات موشکی ایران در پایگاه عین الاسد را منتشر کرده و اعلام کرد این سند پس از بررسی، توسط تیم ویژه تحقیقاتی وزارت دفاع آمریکا تدوین شده است. این سند بطور گسترده در رسانه های ترکیه نیز منتشر شده و ترک ها اعلام کرده اند آمریکایی ها خسارات فراوانی در عین الاسد دیده اند که قابل کتمان است.  بر اساس این سند، موارد زیر گزارش شده است: - تعداد تلفات انسانی: ۲۸۵ (۱۳۹ متوفی، ۱۴۶ مصدوم) - خسارت شدید به ۱۵ فروند بالگرد از جمله ۱ فروند هواپیمای بلک هاوک، ۲ فروند هواپیمای باری و ۳ فروند هواپیمای بدون سرنشین MQ-1 Predator - خسارت شدید به مرکز فرماندهی پایگاه، 3 آشیانه، ۳ پادگان و ۱۰ چادر نظامی - خسارت نسبی برج کنترل ترافیک هوایی و باند فرودگاه. ارزیابی های اولیه حاکی از آن است که خسارت های ذکر شده حداقل ۳ هفته باعث اختلال در ...

آخرین خبرها