رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
  • الجمعة ۲۶ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 21 February
رییس مرکز ملی فرش ایران:

لزومی ندارد که آشنا به بافتن قالی باشم

صریر: رافع گفت: تخصص بنده بازاریابی و مدیریت مارکتینگ است و لزومی ندارد که حتما بافنده فرش یا آشنا به بافتن قالی بوده باشم.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «فرحناز رافع» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه تبریز با اشاره به قدمت دیرینه هنر صنعت فرش در ایران به ویژه تبریز و آذربایجان اظهار داشت: ایران سومین صادرکننده بزرگ فرش در دنیا شناخته می شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که طی ۸ ماه اول سال جاری ۴۸ میلیون دلار فرش صادر شده است، خاطرنشان کرد: متأسغانه امروز هنر صنعت فرش در وضعیت اهتزار قرار دارد و باید با کمک بخش خصوصی آن را از این وضعیت خارج کرد.

وی با بیان این‌که در عرصه بازاریابی بین المللی و شناخت ذائقه مشتریان جهانی فرش با مشکلات و چالش های جدی رو به رو هستیم، افزود: با همت بخش خصوصی و دولت ستاد فرش در حال تشکیل است تا چالش ها، مشکلات و قوانین دست و پاگیر موجود در این حوزه رسیدگی و برطرف شود.

رییس مرکز ملی فرش ایران با تأکید بر ورود بخش خصوصی و بازاریابان حرفه ای به عرصه فروش فرش ایرانی در بازارهای جهاین با بهره مندی از آخرین علم روز گفت: حدود ۲ سال است که هند و مصر وارد صنعت فرش شده اند و به قدری پیشرفت کرده اند که اگر زودتر به داد این هنر صنعت نرسیم در آینده نه چندان دور آن را از دست ما خارج خواهند کرد.

رافع خواستار تغییر شیوه های تولید و استفاده از تکنولوژی های روز منطبق با هنر صنعت فرش شد و خاطرنشان کرد: راه اندازی زنجیره ارزش فرش، ایجاد و توسعه صنایع جانبی فرش از راهکارهای لازم برای احیای این هنر صنعت است.

وی با تأکید بر این‌که کالایی راهبردی تر از فرش برای ایران وجود ندارد، تصریح کرد: نام ایران با فرش گره خورده و هرکس که دغدغه هویت ایرانی را دارد باید از این هنر صنعت حمایت کند.

رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به ارزآوری بالای فرش در اقتصاد و اشتغال کشور گفت: ۳۰ صنعت وابسته به صنعت فرش وجود دارد که می توان با احیای آن ها تحولی در میزان تولید این هنر صنعت و اشتغالزایی آن ایجاد کرد.

رافع در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سؤال خبرنگار صریر مبنی بر این‌که «آیا تاکنون خود فرش یا قالی بافته‌اید؟» اظهار داشت: بنده مدرک مهندسی عمران دارم و تخصص اصلی بنده مدیریت مالی و اداری است.

وی افزود: با زبان و ادبات عرب نیز آشنا هستیم و phd کارآفریی دارم، تخصص بنده بازاریابی و مدیریت مارکتینگ است، لزومی ندارد که حتما بافنده فرش یا آشنا به بافتن قالی بوده باشم.

رییس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: نمی دانم چه کسانی اصرار دارند که من “فرشی” نیستم. ضرورتی ندارد که حتما بافنده بوده باشم. البته مادرم دار قالی داشت و در دوران ۱۳ – ۱۴ سالگی خود من نقشه فرش طراحی می کردم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

کابوس قادسیه برای آمریکایی ها

به گزارش صریر، بیش از یک هفته از حمله ی موشکی ایران به پایگاه عین الاسد آمریکایی ها در عراق می گذرد.این پایگاه در منطقه هیت استان الانبار عراق قرار دارد و در زمان صدام به نام "قادسیه" معروف بود.اما معروفیت اصلی این پایگاه به بعد از ضربات موشکی ایران مربوط می شود که طی عملیاتی به نام  "شهید سلیمانی" انجام شد. از همان ساعات اولیه ی موشک باران عین الاسد، اخبارمربوط به تلفات آمریکایی ها به شدت سانسور شد.چون خط قرمز آمریکایی ها در جنگ ها،همواره تلفات نیروی انسانی می باشد و سعی میکنند تا به هر نحو ممکن،آمارتلفات را محرمانه نگه دارند.هرچند ساعاتی بعد از اعلام خبر رسمی حمله، آمار 80 نفر تلفات انسانی گزارش شد، اما در ادامه مستندات این خبر ارائه نشد تا میزان خسارات وارده به آمریکایی ها،در پشت پرده بماند. بی بی سی یکی از رسانه هایی بود که سعی کرد با تهیه ی گزارش از بعضی سربازان زنده مانده از حملات سهمگین،اینطور القاء کند که آمریکایی ها تلفات جدی در این حمله نداشته اند.نفیسه روشن خبرنگار بی بی سی در این گزارش با فردی به نام سرهنگ دوم تیموتی گارلند به عنوان فرمانده پایگاه مصاحبه می کند، در حالی که این فرد هیچ اطلاع دقیقی در مورد چرایی غافلگیر شدن پایگاه ندارد و معلوم می شود که گارلند، احتمالا یکی از نظامیان حاضر در این پایگاه بوده است. جالب تر اینکه خبرگزاری یورونیوز نیز دو روز قبل،سرهنگ آنتوان چیس را فرمانده پایگاه عین الاسد معرفی می کند تا نشان دهد همانطور که پایگاه عین الاسد از ضربات موشکی غافلگیر شده است، جبهه ی رسانه ایطرفدار آمریکا نیز،همچنان مستاصل عمل می کند. آمریکایی ها در واقع با انتشار عکس هایی از ویرانه های سازه های عین الاسد در کنار سربازان حاضر،سعی می کنند تا این طور القائ کنند که تلفان انسانی نداشته و فقط تجهیزات و ساختمان هایشان آسیب دیده است. با گذشت حدود یک هفته ای از حمله به عین الاسد، اخبار تلفات این پایگاه همچنان درصدر رسانه ها قرار دارد.دو روز پیش، شبکه عراقی و ماهواره ای آفاق، سندی از میزان تلفات آمریکاییها بر اثر حملات موشکی ایران در پایگاه عین الاسد را منتشر کرده و اعلام کرد این سند پس از بررسی، توسط تیم ویژه تحقیقاتی وزارت دفاع آمریکا تدوین شده است. این سند بطور گسترده در رسانه های ترکیه نیز منتشر شده و ترک ها اعلام کرده اند آمریکایی ها خسارات فراوانی در عین الاسد دیده اند که قابل کتمان است.  بر اساس این سند، موارد زیر گزارش شده است: - تعداد تلفات انسانی: ۲۸۵ (۱۳۹ متوفی، ۱۴۶ مصدوم) - خسارت شدید به ۱۵ فروند بالگرد از جمله ۱ فروند هواپیمای بلک هاوک، ۲ فروند هواپیمای باری و ۳ فروند هواپیمای بدون سرنشین MQ-1 Predator - خسارت شدید به مرکز فرماندهی پایگاه، 3 آشیانه، ۳ پادگان و ۱۰ چادر نظامی - خسارت نسبی برج کنترل ترافیک هوایی و باند فرودگاه. ارزیابی های اولیه حاکی از آن است که خسارت های ذکر شده حداقل ۳ هفته باعث اختلال در ...

آخرین خبرها