رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
  • الجمعة ۲۶ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 21 February

صریر: نمایش کوراوغلو به کارگردانی یعقوب صدیق جمالی قرار است از ۲۴ بهمن همه روزه در تالار اقبال آذر مجتع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز به صحنه رود.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «یعقوب صدیق جمالی» امروز در مراسم رونمایی از پوستر نمایش کوراوغلو گفت: این نمایش با حضور بزرگان هنرهای نمایشی تبریز در سال ۷۹ به صحنه رفت و با استقبال کم نظیری مواجه شد.

به گفته این کارگردان تئاتر، استقبال از نمایش کوراوغلو در آن سال به حدی بود که ۷۶ نوبت در تالار تربیت به صحنه رفت.

صدیق جمالی با اشاره به اجرای این اثر در نخجوان و ترکیه یادآور شد: نمایش کوراوغلو در آن سال موجب شد که تبریز به عنوان پرمخاطب ترین شهر در حوزه تئاتر معرفی شود.

وی تصریح کرد: پس از سال ها احساس کردیم که فضا برای اجرای دوباره این نمایش محیا شده و می توانیم آن را به صحنه ببریم.

صدیق جمالی با بیان این‌که نمایش با همان ورژن قبلی اجرا خواهد شد، افزود: احساس می کنم با تجربه بیشتر و امکانات به روزتر، احساس می کنم اثری متفاوت تر از قبل به مدت ۱۲۰ دقیقه با ۱۰۰ نفر عوامل برای مخاطبان ارائه خواهیم کرد.

همچنین «خسرو سرتیپی»، پژوهشگر تاریخ و ادبیات ترکی آذربایجان در سخنانی اظهار داشت: کوراوغلو یکی از معروف ترین حماسه های ادبیات ترکی آذربایجانی به شمار می آید و به قدری در تاریخ و فرهنگ آذربایجان نفوذ داشته که بیش از ۱۰ فرم موسیقی عاشقی به این باب اختصاص دارد.

 

به اعتقاد سرتیپی، حماسه کوراوغلو به یکی از ویژگی های بارز ادبیات، موسیقی و فرهنگ فولکلور آذربایجان تبدیل شده است.

گفتنی است، داستان کوراوغلو تمثیل حماسی و زیبایی از مبارزات طولانی مردمان آذربایجان با دشمنان داخلی و خارجی است که به دلیل داشتن غنای ادبی و موسیقیایی خود، به یکی از آثار مهم فولکلور تبدیل شده است.

این نمایش قرار است از ۲۴ بهمن ماه همه روزه از ساعت ۲۰:۳۰ در تالار اقبال آذر مجتع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز به صحنه رود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

کابوس قادسیه برای آمریکایی ها

به گزارش صریر، بیش از یک هفته از حمله ی موشکی ایران به پایگاه عین الاسد آمریکایی ها در عراق می گذرد.این پایگاه در منطقه هیت استان الانبار عراق قرار دارد و در زمان صدام به نام "قادسیه" معروف بود.اما معروفیت اصلی این پایگاه به بعد از ضربات موشکی ایران مربوط می شود که طی عملیاتی به نام  "شهید سلیمانی" انجام شد. از همان ساعات اولیه ی موشک باران عین الاسد، اخبارمربوط به تلفات آمریکایی ها به شدت سانسور شد.چون خط قرمز آمریکایی ها در جنگ ها،همواره تلفات نیروی انسانی می باشد و سعی میکنند تا به هر نحو ممکن،آمارتلفات را محرمانه نگه دارند.هرچند ساعاتی بعد از اعلام خبر رسمی حمله، آمار 80 نفر تلفات انسانی گزارش شد، اما در ادامه مستندات این خبر ارائه نشد تا میزان خسارات وارده به آمریکایی ها،در پشت پرده بماند. بی بی سی یکی از رسانه هایی بود که سعی کرد با تهیه ی گزارش از بعضی سربازان زنده مانده از حملات سهمگین،اینطور القاء کند که آمریکایی ها تلفات جدی در این حمله نداشته اند.نفیسه روشن خبرنگار بی بی سی در این گزارش با فردی به نام سرهنگ دوم تیموتی گارلند به عنوان فرمانده پایگاه مصاحبه می کند، در حالی که این فرد هیچ اطلاع دقیقی در مورد چرایی غافلگیر شدن پایگاه ندارد و معلوم می شود که گارلند، احتمالا یکی از نظامیان حاضر در این پایگاه بوده است. جالب تر اینکه خبرگزاری یورونیوز نیز دو روز قبل،سرهنگ آنتوان چیس را فرمانده پایگاه عین الاسد معرفی می کند تا نشان دهد همانطور که پایگاه عین الاسد از ضربات موشکی غافلگیر شده است، جبهه ی رسانه ایطرفدار آمریکا نیز،همچنان مستاصل عمل می کند. آمریکایی ها در واقع با انتشار عکس هایی از ویرانه های سازه های عین الاسد در کنار سربازان حاضر،سعی می کنند تا این طور القائ کنند که تلفان انسانی نداشته و فقط تجهیزات و ساختمان هایشان آسیب دیده است. با گذشت حدود یک هفته ای از حمله به عین الاسد، اخبار تلفات این پایگاه همچنان درصدر رسانه ها قرار دارد.دو روز پیش، شبکه عراقی و ماهواره ای آفاق، سندی از میزان تلفات آمریکاییها بر اثر حملات موشکی ایران در پایگاه عین الاسد را منتشر کرده و اعلام کرد این سند پس از بررسی، توسط تیم ویژه تحقیقاتی وزارت دفاع آمریکا تدوین شده است. این سند بطور گسترده در رسانه های ترکیه نیز منتشر شده و ترک ها اعلام کرده اند آمریکایی ها خسارات فراوانی در عین الاسد دیده اند که قابل کتمان است.  بر اساس این سند، موارد زیر گزارش شده است: - تعداد تلفات انسانی: ۲۸۵ (۱۳۹ متوفی، ۱۴۶ مصدوم) - خسارت شدید به ۱۵ فروند بالگرد از جمله ۱ فروند هواپیمای بلک هاوک، ۲ فروند هواپیمای باری و ۳ فروند هواپیمای بدون سرنشین MQ-1 Predator - خسارت شدید به مرکز فرماندهی پایگاه، 3 آشیانه، ۳ پادگان و ۱۰ چادر نظامی - خسارت نسبی برج کنترل ترافیک هوایی و باند فرودگاه. ارزیابی های اولیه حاکی از آن است که خسارت های ذکر شده حداقل ۳ هفته باعث اختلال در ...

آخرین خبرها