رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 10 July

صریر: مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی گفت: هشت کانون فرهنگی هنری آذربایجا‌نشرقی در رشته های مختلف برگزیده و شایسته تقدیر شناخته شدند.

به گزارش صریر به نقل از شبستان، «محمد هادی نیا» با اشاره به برگزاری نخستین رویداد ملی فهما اظهار داشت: در جریان برگزاری این رویداد بیش از یک هزار و ۲۵۵ کانون در کل کشور، موفق به راهیابی به بخش رقابتی این رویداد شدند که پس از بررسی‌های اولیه از سوی هیئت‌های انتخاب، از این تعداد مجموعا ۵۵۶ کانون به مرحله پایانی داوری راه پیدا کردند که سهم استان آذربایجان‌شرقی ۲۳ کانون فرهنگی هنری بوده است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی ادامه داد: پس از بررسی‌های لازم توسط هیأت های انتخاب و حضور گروه‌های داوری در ۱۸ رشته، مجموعا ۱۳۳ کانون در  این رویداد ملی قابل تقدیر شناخته شدند، در واقع ۱۸ کانون در ۱۸رشته به عنوان کانون برتر انتخاب شدند، ۱۸ کانون در ۱۸رشته به عنوان کانون شایسته تقدیر ویژه و تعداد ۹۷ کانون نیز به عنوان شایسته تقدیر شناخته شدند.

وی ادامه داد: بر اساس رأی هیأت داوران این رویداد ملی؛ کانون فرهنگی هنری «ولایت» مسجد حضرت فاطمه زهرا(س) شهرستان اسکو از استان آذربایجان شرقی توانست با کسب ۱۳ هزار ۵۹۲ امتیاز رتبه اول در رشته (ایده‌های مسجدی) را از آن خود کند که قرار است این کانون ضمن برخورداری از تسهیلات قرض الحسنه؛ مورد حمایت مادی و کتابخانه‌ای قرار گیرد.

هادی نیا خاطرنشان کرد: کانون فرهنگی هنری «خاتم‌الانبیا» مسجد امام زمان(عج) روستای بیرق تبریز به عنوان رتبه دوم در رشته (طرح‌های بومی خلاقانه) با کسب ۱۶ هزار و ۳۱۴ امتیاز و کانون فرهنگی هنری «نسیم رحمت» مسجد قاسمیه شهرستان ملکان از استان آذربایجان شرقی به عنوان رتبه دوم در رشته (ساماندهی و شبکه‌سازی) با ۱۲کسب هزار ۹۰۸ امتیاز توانستند رتبه دوم این رویداد ملی را کسب کنند که مورد حمایت مادی و کتابخانه‌ای قرار خواهند گرفت.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی ادامه داد: کانون های محراب اندیشه، امام حسین(ع) قم تپه و هاتف از شهرستان تبریز و همچنین کانون های فرهنگی هنری شهدای محراب و باب الحوائج شهرستان ملکان توانستند به عنوان کانون های شایسته تقدیر نخستین دوره رویداد ملی فهما در کشور شناخته شوند.

وی افزود: کانون های فرهنگی هنری شهید بهشتی اسکو، عترت بستان آباد، لیله القدر شهرستان بناب، منتظران مهدی(عج) تبریز، مکتب الصادق تبریز، حضرت ابراهیم تبریز، نورالمبین سردرود، حضرت معصومه(س) چاراویماق، حضرت فاطمه(ع) چاراویماق، خاتم النبیین خداآفرین، الغدیر شبستر، شهید فهمیده عجب شیر، شهدای علویان مراغه، المهدی(عج) مراغه، منتظران المهدی(عج) هشترود نیز به عنوان کانون های فعال کشوری انتخاب شدند.     

به گفته هادی نیا داوری شامل فعالیت های درج شده در پورتال بچه های مسجد در سال جاری و در بخش‌های «دهه کرامت»، «فعالیت‌های قرآنی»، «اوقات فراغت»، «فیلم»، «نمایش»، «سرود»، «ایده و طرح»، «کتابخانه‌ها»، «فضای مجازی» و سه تیم داوری از اعضای ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی مساجد کشور در بخش‌های دهه امامت و ولایت، دهه فجر، گفتمان‌سازی شعار سال، اربعین حسینی، ایثار و شهادت»، «نماز و امر به معروف و نهی از منکر»، «شبکه‌سازی و ساماندهی» بوده است.

گفتنی است، تمامی کانون های فرهنگی هنری مرکز و شهرهای استان شامل ۱۳۷۸ باب ضمن استقبال از رویداد ملی فهما، برگزاری جلسات آموزشی و توجیهی فهما با همکاری دلسوزانه مدیران ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان را در دستور کار قرار دادند و در این راستا سلسله جلسات توجیهی رابطان فهما و مدیران مسؤول کانون های منتخب در تمامی شهرهای استان برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مرثیه‌ برای کوچه‌ای که حرمت داشت

به گزارش صریر از تبریز، تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود هویّتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزارانِ مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. تا این‌که پروژه پیاده‌راه در برنامه‌های بلدیه‌چی جماعت قرار گرفت و به اصطلاح خودشان گفتند: ارک را #شانزه‌لیزه_تبریز می‌کنیم! و این‌گونه شد که هویّت و حُرمت محله و مرکز شهر مثل دانه‌های تسبیح از هم پاشید.  وجود دانشگاهی غیرانتفاعی که به خاطر درآمد حاصل از شهریه، به دانشجویان از نوع آن‌چنانی‌اش نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست، نیز مزید بر علت ولنگاری در کوچه ارک است. به این معجون بیافزایید کافه‌های قارچ‌وار از نوع اَجَق‌وَجَق با دکوراسیون‌های دالانی و تنگ، نورپردازی تاریک و به اصطلاح خودشان خفن! که شدت دود سیگار و قهوه و خنده دخترکان و پسرکان من و شما را به هم آمیخته است و این طرف‌تر ساقیانی که از صبح تا شام کوچه ارک را متر می‌کنند و نتیجه‌اش نوجوانان و جوانان کِرِخ شده است که در کوچه پس کوچه‌های ارک روی زمین نعشه و متوهم  افتاده‌اند و به ریش روزگار، مستانه می‌خندند.  روزنامه‌نگار جماعت که دیوارش کوتاه است و اگر چیزی بنویسد کارش با کرام‌الکاتبین است. آیا مدعی‌العموم هم نمی‌تواند به این بحث وارد شود و از گند بزرگی که شهرداری به سودای شانزه‌لیزه کردن ارک در این محل راه انداخت، دادخواهی کند؟ حرف این است که ارک ـ و حتی مقصودیه ـ بدون ملاحظات و محاسبات شهرسازی، و به صورت دیمی تبدیل به پیاده‌راه شدند و همین است که امروز، هر دو پروژه در غیاب پیوست فرهنگی و اجتماعی، پاشنه آشیل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شده است.  جناب مدعی‌العموم! فرض کنیم این بچه‌ها که از صبح تا شام در این کوچه سرگردان بالا و پایین می‌روند، فرزندان من و شما هستند. این بستر آلوده را چه کسی آماده کرده تا مرکز شهر به این شکل و شمایل در آید؟ مسبب از هم پاشیدگی این کوچه ـ و خانواده‌ها ـ کیست؟ چه کسی پاسخگوی این شلختگی است؟ امروز هیچ کسی حتی جرات عبور دادن خانواده‌اش از کوچه ارک نیست!    تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود حرمتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزاران مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. فرهاد باغشمال

آخرین خبرها