رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 10 July

صریر: پورمحمدی گفت: انتقاد حق مسلم رسانه است و مدیریت آذربایجان شرقی به هیچ عنوان از انتقاد فرار نمی کند، اما باید بین انتقاد و فحش و ناسزا تفاوت قایل شد.

«محمدرضا پورمحمدی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به فعالیت خودجوش مردم در مساجد و محلات در زمینه تولید مواد ضدعفونی،‌ماسک، لباس بیمارستانی برای پزشکان و پرستاران اظهار داشت: ظرفیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، پایگاه های مقاومت بسیج و هیأت‌های مذهبی در زمینه مقابله با ویروس کرونا بسیار قابل توجه و ارزشمند بوده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی از تولید حدود یک میلیون ماسک از سوی ۱۸۰ مرکز مسجدی، کانون های مساجد، پایگاه مقاومت بسیج و فعالان مسجدی در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: این فعالیت ها در زمینه ضدعفونی محلات و تولید مواد ضدعفونی کننده نیز تداوم داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که تاکنون ۵۵ درصد از مجموع بیماران کرونایی در شهرهای مختلف استان بهبود یافته اند، اظهار داشت: مجموع فوت شدگان استان ناشی از ویروس کرونا ۱۶۶ نفر بوده که طبق آخرین آمارها در حال حاضر تعداد مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی بیش از یک هزار و ۶۰۰ نفر است.

پورمحمدی با بیان این‌که از زیرساخت های بسیار مناسب برای مقابله با این ویروس برخوردار هستیم، گفت: آمار قابل ملاحظه بهبودیافتگان کرونا در آذربایجان شرقی گامی موثر و مفید در راه مبارزه با این ویروس بوده است.

استاندار آذربایجان شرقی اجرای طرح غربال گری در آذربایجان شرقی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی مرکز استان و بسیج را بسیار خوب برشمرد و گفت: این طرح با جدیت خاصی پیگیری می شود و تاکنون از جمعیت بیش از ۴ میلیونی استان بیش از ۸۲ درصد که ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را شامل می شود در این طرح غربال گری شده است.

پورمحمدی میزان مشارکت مردم شهرستان های تبریز، میانه و مراغه در طرح غربال گری را به ترتیب ۶۸ و ۸۵ درصد اعلام کرد و ادامه داد: بر اساس نتایج به دست آمده در اجرای این طرح تاکنون تعداد ۱۱۰ هزار نفر از جمعیت آذربایجان شرقی دارای بیماری  های زمینه ای و جسمانی تشخیص داده شده اند که از این تعداد ۷۷ هزار نفر از طریق تماس های تلفنی تحت مراقبت هستند.

وی هدف اصلی از اجرای طرح غربال گری ویروس کرونا را عدم مراجعه بیماران احتمالی به بیمارستان ها و مراکز درمانی اعلام کرد تا به این طریق بسترهای لازم برای خدمات رسانی بهتر و مناسب تر به بیماران قطعی در مراکز درمانی فراهم شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اجرای دقیق طرح فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی در آذربایجان شرقی با بیان اینکه این طرح نیز به خوبی در سراسر استان اجرایی می شود، افزود: طرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ماه اجرا می شود، پیش بینی می شود اگر شرایط به شیوه کنونی ادامه یابد، این طرح تا اواخر فروردین و شاید اوائل اردیبهشت ماه تداوم یافته و سپس شرایط مبارزه با ویروس کرونا به سمت مدیریت کنترل شده هدایت شود.

وی با بیان اینکه مشکلات ناشی از عدم رعایت برخی مقررات در چهارشنبه آخر سال و روزهای منتهی به پایان سال هنوز پابرجاست، اظهار کرد: اختیارات استانداران در حوزه ویروس کرونا محدود است، مدیریت متمرکز در این زمینه حاکم است و البته تصمیمات ستاد مرکزی لازم الاجراست.

پورمحمدی با بیان این‌که اعتقاد به کار فرهنگی و اقدامات ایجابی در زمینه پیشگیری از ابتلای افراد به ویروس کرونا دارم، گفت: همراهی مردم و کار فرهنگی باید مورد توجه اساسی باشد، هرگونه هزینه در حوزه فرهنگ، عین سرمایه گذاری است، معتقدم آموزش مجانی مانع ساخت زندان های دیگر می شود.

استاندار آذربایجان شرقی به انتقادات صورت گرفته در تعدادی از رسانه ها و شبکه های اجتماعی از نوع مدیریت کرونا در آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: ما از رسانه ها انتظار داریم در مواقع بحرانی به دنبال هم افزایی باشند نه اینکه درصدد خرده گیری بوده و مسایل جزیی را بزرگ جلوه داده و استان را دچار حاشیه کنند .

وی ادامه داد: انتقاد حق مسلم رسانه است و مدیریت آذربایجان شرقی به هیچ عنوان از انتقاد فرار نمی کند، اما باید بین انتقاد و فحش و ناسزا تفاوت قایل شد که متاسفانه در روزهای اخیر تعدادی از افراد که نام خود را خبرنگار گذاشته‌اند؛ اما در هیچ رسانه ای نه به عنوان خبرنگار، نه به عنوان عکاس و حتی دبیر فعالیت ندارند، از نام خبرنگار سوء استفاده کرده اند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مرثیه‌ برای کوچه‌ای که حرمت داشت

به گزارش صریر از تبریز، تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود هویّتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزارانِ مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. تا این‌که پروژه پیاده‌راه در برنامه‌های بلدیه‌چی جماعت قرار گرفت و به اصطلاح خودشان گفتند: ارک را #شانزه‌لیزه_تبریز می‌کنیم! و این‌گونه شد که هویّت و حُرمت محله و مرکز شهر مثل دانه‌های تسبیح از هم پاشید.  وجود دانشگاهی غیرانتفاعی که به خاطر درآمد حاصل از شهریه، به دانشجویان از نوع آن‌چنانی‌اش نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست، نیز مزید بر علت ولنگاری در کوچه ارک است. به این معجون بیافزایید کافه‌های قارچ‌وار از نوع اَجَق‌وَجَق با دکوراسیون‌های دالانی و تنگ، نورپردازی تاریک و به اصطلاح خودشان خفن! که شدت دود سیگار و قهوه و خنده دخترکان و پسرکان من و شما را به هم آمیخته است و این طرف‌تر ساقیانی که از صبح تا شام کوچه ارک را متر می‌کنند و نتیجه‌اش نوجوانان و جوانان کِرِخ شده است که در کوچه پس کوچه‌های ارک روی زمین نعشه و متوهم  افتاده‌اند و به ریش روزگار، مستانه می‌خندند.  روزنامه‌نگار جماعت که دیوارش کوتاه است و اگر چیزی بنویسد کارش با کرام‌الکاتبین است. آیا مدعی‌العموم هم نمی‌تواند به این بحث وارد شود و از گند بزرگی که شهرداری به سودای شانزه‌لیزه کردن ارک در این محل راه انداخت، دادخواهی کند؟ حرف این است که ارک ـ و حتی مقصودیه ـ بدون ملاحظات و محاسبات شهرسازی، و به صورت دیمی تبدیل به پیاده‌راه شدند و همین است که امروز، هر دو پروژه در غیاب پیوست فرهنگی و اجتماعی، پاشنه آشیل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شده است.  جناب مدعی‌العموم! فرض کنیم این بچه‌ها که از صبح تا شام در این کوچه سرگردان بالا و پایین می‌روند، فرزندان من و شما هستند. این بستر آلوده را چه کسی آماده کرده تا مرکز شهر به این شکل و شمایل در آید؟ مسبب از هم پاشیدگی این کوچه ـ و خانواده‌ها ـ کیست؟ چه کسی پاسخگوی این شلختگی است؟ امروز هیچ کسی حتی جرات عبور دادن خانواده‌اش از کوچه ارک نیست!    تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود حرمتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزاران مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. فرهاد باغشمال

آخرین خبرها