رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 10 July

صریر: نائب رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تبریز گفت: با تکمیل عملیات احداث ساختمان نیمه‌کاره شهرداری منطقه یک، محل استقرار مناسبی برای اعضای شورا ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، محرم محمدزاده روز گذشته در بازدید از ساختمان نیمه کاره شهرداری منطقه یک تبریز که در سال‌های گذشته به علت برخی مشکلات نیمه کاره رها شده بود، اظهار کرد: ساختمان ۱۳ طبقه ای که اسکلت بندی آن تمام شده و تنها یک طبقه از آن برای اسکان شورای شهر کافی است، بلاتکلیف رها شده است.

وی یادآوری کرد: در بازدیدی که از این مجموعه داشتیم، مقرر شد مشکلات این ساختمان پیگیری شود تا با تکمیل و افتتاح آن هم برای شورای اسلامی شهر ساختمانی در خور شأن ایجاد شود و هم از طبقات دیگر این ساختمان برای بهره گیری از ظرفیت جوانان فعال تبریز در زمینه‌های مختلف علمی و فرهنگی استفاده شود.

وی ضمن انتقاد از عدم اختصاص ساختمان برای اسکان شورای شهر تبریز و بلاتکلیفی ساختمان ۱۳ طبقه در گلپارک، گفت: امروز شورای شهر در عمارت ساعت حضور دارد که شناسنامه تبریز است و حضور شورا در این مکان می‌تواند منجر به آسیب‌هایی برای این ساختمان شود.

شورای اسلامی کلان شهر تبریز از زمان نخستین دوره انتخاب آن در حدود دو دهه قبل تاکنون در عمارت تاریخی میدان ساعت مستقر است.

استقرار شورای شهر تبریز در این بنای تاریخی ۸۰ ساله و دیدنی در سال های اخیر انتقاد دوستداران میراث فرهنگی و نیز هشدار معماران و کارشناسان امر مبنی بر احتمال تخریب و آسیب بنا به دلیل تردد زیاد شهروندان را به دنبال داشته است.

هر چند در سه چهار سال اخیر اظهاراتی از سوی شهرداران تبریز و نیز اعضای شورا مبنی بر انتقال شورای شهر به مکان دیگر شده است، اما این وعده ها تاکنون جامه عمل به خود نپوشیده اند.

عمارت تاریخی «ساعت» تبریز در سال ۱۳۱۶ شمسی به همت میرزا رضا ارفع الملک جلیلی، شهردار وقت تبریز، با نظارت مهندسان آلمانی ساخته شد و به دلیل معماری خاص آن، عقاب در حال پرواز، به ویژه ساعت بزرگش، به عنوان یکی از جاذبه های این کلان شهر شناخته می شود.

اعضای شورای شهر تبریز ۱۳ عضو دارد که هر یک از آنان یک اتاق بزرگ را در ساختمان تاریخی «ساعت» به خود اختصاص داده اند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مرثیه‌ برای کوچه‌ای که حرمت داشت

به گزارش صریر از تبریز، تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود هویّتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزارانِ مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. تا این‌که پروژه پیاده‌راه در برنامه‌های بلدیه‌چی جماعت قرار گرفت و به اصطلاح خودشان گفتند: ارک را #شانزه‌لیزه_تبریز می‌کنیم! و این‌گونه شد که هویّت و حُرمت محله و مرکز شهر مثل دانه‌های تسبیح از هم پاشید.  وجود دانشگاهی غیرانتفاعی که به خاطر درآمد حاصل از شهریه، به دانشجویان از نوع آن‌چنانی‌اش نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست، نیز مزید بر علت ولنگاری در کوچه ارک است. به این معجون بیافزایید کافه‌های قارچ‌وار از نوع اَجَق‌وَجَق با دکوراسیون‌های دالانی و تنگ، نورپردازی تاریک و به اصطلاح خودشان خفن! که شدت دود سیگار و قهوه و خنده دخترکان و پسرکان من و شما را به هم آمیخته است و این طرف‌تر ساقیانی که از صبح تا شام کوچه ارک را متر می‌کنند و نتیجه‌اش نوجوانان و جوانان کِرِخ شده است که در کوچه پس کوچه‌های ارک روی زمین نعشه و متوهم  افتاده‌اند و به ریش روزگار، مستانه می‌خندند.  روزنامه‌نگار جماعت که دیوارش کوتاه است و اگر چیزی بنویسد کارش با کرام‌الکاتبین است. آیا مدعی‌العموم هم نمی‌تواند به این بحث وارد شود و از گند بزرگی که شهرداری به سودای شانزه‌لیزه کردن ارک در این محل راه انداخت، دادخواهی کند؟ حرف این است که ارک ـ و حتی مقصودیه ـ بدون ملاحظات و محاسبات شهرسازی، و به صورت دیمی تبدیل به پیاده‌راه شدند و همین است که امروز، هر دو پروژه در غیاب پیوست فرهنگی و اجتماعی، پاشنه آشیل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شده است.  جناب مدعی‌العموم! فرض کنیم این بچه‌ها که از صبح تا شام در این کوچه سرگردان بالا و پایین می‌روند، فرزندان من و شما هستند. این بستر آلوده را چه کسی آماده کرده تا مرکز شهر به این شکل و شمایل در آید؟ مسبب از هم پاشیدگی این کوچه ـ و خانواده‌ها ـ کیست؟ چه کسی پاسخگوی این شلختگی است؟ امروز هیچ کسی حتی جرات عبور دادن خانواده‌اش از کوچه ارک نیست!    تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود حرمتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزاران مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. فرهاد باغشمال

آخرین خبرها