رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 10 July

صریر: صومی گفت: برای بستری کردن یک فرد در نقاهتگاه، رضایت فردی وی به علاوه دستورات پزشک معالج لازم و ضروری است که تاکنون در آذربایجان شرقی کسی تمایل به بستری شدن در این مراکز نداشته است.

به گزارش خبرنگار صریر از تبریز، «محمدحسین صومی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: طبق پروتکل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که به صورت دستورالعمل ابلاغ شده است، برای بستری کردن یک فرد در نقاهتگاه، رضایت فردی وی به علاوه دستورات پزشک معالج لازم و ضروری است که تاکنون در آذربایجان شرقی کسی تمایل به بستری شدن در این مراکز نداشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: فلسفه اصلی راه اندازی نقاهتگاه ها در استان های مختلف شرایط بغرنج ۲ استان کشور در ابتدای شیوع ویروس کرونا و نیاز به تخت های اضافی است.

وی ادامه داد: بر همین اساس طبق هماهنگی های لازم با ستادهای استانی و سپاه و ارتش این مراکز راه اندازی شد، اما این پیش بینی ها در استان های دیگر از جمله آذربایجان شرقی درست نبود و نیاز چندانی به انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه ها به وجود نیامد.

صومی اضافه کرد: بر همین اساس تصمیم گرفته شد تعدادی از مهمانسراهای نهادهای دولتی به عنوان محل بستری کرونایی ها پس از درمان در مراکز بیمارستانی به کار گرفته شود و چند محل در آذربایجان شرقی به همین منظور تدارک دیده شد، اما باز هم مردم استقبال نکردند و هم اکنون این مهمانسراها خالی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تصریح کرد: طی دو هفته اخیر تنها ۲ نفر از بیماران درمان شده کرونایی در تبریز به مهمانسرای شهید کسایی جهاد کشاورزی استان منتقل شده اند که یکی از آنها نیز متواری شده است.

وی با تاکید بر اینکه رییس دانشگاه علوم پزشکی مراکز استان ها فنی ترین نفر برای اظهار نظر درباره ویروس کرونا هستند، گفت: به جرات اعلام می کنم بیماران کرونایی و خانواده های آنها رضایتی برای بستری شدن در نقاهتگاه ها و مهمانسراهای دوایر دولتی نشان نمی دهند.

صومی افزود: با توجه به شرایط موجود دانشگاه علوم پزشکی مرکز استان در نظر دارد با ارایه بسته های بهداشتی و داروهای مورد نظر، ادامه درمان بیماران بهبود یافته کرونایی در منازل شخصی دنبال شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به فعالیت تعداد یک هزار و ۴۱ خانه بهداشت در روستاهای آذربایجان شرقی، مجموع واحدهای بهداشتی و درمانی استان در شرایط کرونایی را ۲۷۰ مرکز اعلام کرد که به گفته وی از این تعداد ۴۰ مرکز به صورت ۱۶ ساعته فعال هستند.

صومی ادامه داد: در حال حاضر تعداد ۶ هزار پزشک، یکهزار و ۱۳۰ مراقب سلامت، یکهزار و ۷۴۱ بهورز  و ۳۰۰ کارشناس بهداشت محیط برای مقابله با شیوه ویروس کرونا در مراکز درمانی و بهداشتی آذربایجان شرقی فعالیت شبانه روزی دارند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مرثیه‌ برای کوچه‌ای که حرمت داشت

به گزارش صریر از تبریز، تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود هویّتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزارانِ مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. تا این‌که پروژه پیاده‌راه در برنامه‌های بلدیه‌چی جماعت قرار گرفت و به اصطلاح خودشان گفتند: ارک را #شانزه‌لیزه_تبریز می‌کنیم! و این‌گونه شد که هویّت و حُرمت محله و مرکز شهر مثل دانه‌های تسبیح از هم پاشید.  وجود دانشگاهی غیرانتفاعی که به خاطر درآمد حاصل از شهریه، به دانشجویان از نوع آن‌چنانی‌اش نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست، نیز مزید بر علت ولنگاری در کوچه ارک است. به این معجون بیافزایید کافه‌های قارچ‌وار از نوع اَجَق‌وَجَق با دکوراسیون‌های دالانی و تنگ، نورپردازی تاریک و به اصطلاح خودشان خفن! که شدت دود سیگار و قهوه و خنده دخترکان و پسرکان من و شما را به هم آمیخته است و این طرف‌تر ساقیانی که از صبح تا شام کوچه ارک را متر می‌کنند و نتیجه‌اش نوجوانان و جوانان کِرِخ شده است که در کوچه پس کوچه‌های ارک روی زمین نعشه و متوهم  افتاده‌اند و به ریش روزگار، مستانه می‌خندند.  روزنامه‌نگار جماعت که دیوارش کوتاه است و اگر چیزی بنویسد کارش با کرام‌الکاتبین است. آیا مدعی‌العموم هم نمی‌تواند به این بحث وارد شود و از گند بزرگی که شهرداری به سودای شانزه‌لیزه کردن ارک در این محل راه انداخت، دادخواهی کند؟ حرف این است که ارک ـ و حتی مقصودیه ـ بدون ملاحظات و محاسبات شهرسازی، و به صورت دیمی تبدیل به پیاده‌راه شدند و همین است که امروز، هر دو پروژه در غیاب پیوست فرهنگی و اجتماعی، پاشنه آشیل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شده است.  جناب مدعی‌العموم! فرض کنیم این بچه‌ها که از صبح تا شام در این کوچه سرگردان بالا و پایین می‌روند، فرزندان من و شما هستند. این بستر آلوده را چه کسی آماده کرده تا مرکز شهر به این شکل و شمایل در آید؟ مسبب از هم پاشیدگی این کوچه ـ و خانواده‌ها ـ کیست؟ چه کسی پاسخگوی این شلختگی است؟ امروز هیچ کسی حتی جرات عبور دادن خانواده‌اش از کوچه ارک نیست!    تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود حرمتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزاران مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. فرهاد باغشمال

آخرین خبرها