رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 10 July

صریر: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی از اعلام جرم علیه مالک حمام تاریخی میرزا نقی تبریز در پی تخریب بخشی از دیوار و گنبد آن خبر داد.

به گزارش صریر از تبریز، احمد حمزه‌زاده در بازدید از حمام میرزانقی تبریز اظهار داشت: دیروز پس از اطلاع از تخریب بخشی از این اثر با استفاده ماشین‌آلات سنگین، با حضور عوامل یگان حفاظت اداره کل مالک احضار و پس از صورتجلسه و تذکر به نامبرده و استقرار عوامل یگان حفاظت، عملیات مذکور متوقف شد.

 

اعلام جرم علیه مالک حمام تاریخی میرزانقی تبریز

وی ادامه داد: با توجه به اینکه طبق قانون هر گونه عملیات عمرانی و اجرایی در بناهای تاریخی و محدوده آ‌ن‌ها توسط اشخاص حقیقی و حقوقی نیازمند اخذ مجوز از اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و این اقدام توسط مالک، بدون استعلام از معاونت میراث‌فرهنگی و موافقت اداره‌کل انجام شده است، طی اقدامات قانونی از طریق مراجع قضایی بر علیه مالک اعلام جرم شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اینکه اثر واجد ارزش تاریخی است گفت:  مالک می‌بایست پیش از هرگونه اقدام، علاوه بر استعلامات لازم از اداره کل نسبت به اعلام برنامه خود اعّم از مرمت، استحکام‌بخشی، مقاوم‌سازی یا رفع‌خطر، اقدامات لازم را به‌عمل می‌آورد. به همین دلیل با توقف عملیات و پیگیری قضایی تلاش خواهیم کرد تا قسمت‌های تخریب شده، توسط مالک مرمت و احیا شود.

حمزه‌ زاده ضمن تقدیر از دوستداران میراث فرهنگی استان، تشکل‌های مردم‌نهاد و اصحاب رسانه در صیانت از آثار تاریخی و حمایت از اهداف حفاظتی این اداره کل، گفت: بدیهی است پس از مرمت کامل اثر توسط مسببین تخریب اثر تاریخی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان آمادگی دارد تا برای ایجاد کاربری مرتبط با حوزه میراث فرهنگی و گردشگری اعم از موزه خصوصی، رستوران سنتی و سایر کاربری‌های گردشگری و فرهنگی مشارکت لازم را انجام داده و مجوزهای لازم را صادر کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مرثیه‌ برای کوچه‌ای که حرمت داشت

به گزارش صریر از تبریز، تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود هویّتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزارانِ مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. تا این‌که پروژه پیاده‌راه در برنامه‌های بلدیه‌چی جماعت قرار گرفت و به اصطلاح خودشان گفتند: ارک را #شانزه‌لیزه_تبریز می‌کنیم! و این‌گونه شد که هویّت و حُرمت محله و مرکز شهر مثل دانه‌های تسبیح از هم پاشید.  وجود دانشگاهی غیرانتفاعی که به خاطر درآمد حاصل از شهریه، به دانشجویان از نوع آن‌چنانی‌اش نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست، نیز مزید بر علت ولنگاری در کوچه ارک است. به این معجون بیافزایید کافه‌های قارچ‌وار از نوع اَجَق‌وَجَق با دکوراسیون‌های دالانی و تنگ، نورپردازی تاریک و به اصطلاح خودشان خفن! که شدت دود سیگار و قهوه و خنده دخترکان و پسرکان من و شما را به هم آمیخته است و این طرف‌تر ساقیانی که از صبح تا شام کوچه ارک را متر می‌کنند و نتیجه‌اش نوجوانان و جوانان کِرِخ شده است که در کوچه پس کوچه‌های ارک روی زمین نعشه و متوهم  افتاده‌اند و به ریش روزگار، مستانه می‌خندند.  روزنامه‌نگار جماعت که دیوارش کوتاه است و اگر چیزی بنویسد کارش با کرام‌الکاتبین است. آیا مدعی‌العموم هم نمی‌تواند به این بحث وارد شود و از گند بزرگی که شهرداری به سودای شانزه‌لیزه کردن ارک در این محل راه انداخت، دادخواهی کند؟ حرف این است که ارک ـ و حتی مقصودیه ـ بدون ملاحظات و محاسبات شهرسازی، و به صورت دیمی تبدیل به پیاده‌راه شدند و همین است که امروز، هر دو پروژه در غیاب پیوست فرهنگی و اجتماعی، پاشنه آشیل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شده است.  جناب مدعی‌العموم! فرض کنیم این بچه‌ها که از صبح تا شام در این کوچه سرگردان بالا و پایین می‌روند، فرزندان من و شما هستند. این بستر آلوده را چه کسی آماده کرده تا مرکز شهر به این شکل و شمایل در آید؟ مسبب از هم پاشیدگی این کوچه ـ و خانواده‌ها ـ کیست؟ چه کسی پاسخگوی این شلختگی است؟ امروز هیچ کسی حتی جرات عبور دادن خانواده‌اش از کوچه ارک نیست!    تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود حرمتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزاران مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. فرهاد باغشمال

آخرین خبرها