رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 10 July

صریر: صفحه استانی پایگاه اطلاع رسانی فهما(فرهنگ و هنر مساجد ایران) با حضور فعالان و مدیران فرهنگی آذربایجان‌شرقی در تبریز رونمایی شد.

حجت الاسلام والمسلمین «حبیب رضا ارزانی» ، ظهر امروز چهارشنبه ۱۱ خرداد، در ارتباط مجازی با مراسم رونمایی از صفحه استانی پایگاه اطلاع رسانی فهما که در خانه فرهنگ تبریز با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی و جمعی از مدیران مسؤول کانون های فرهنگی هنری مساجد تبریز همراه بود، اظهار داشت: اقدامات ستاد کشوری قبل از شیوع ویروس کرونا گستردگی قابل توجهی در فضای مجازی داشته است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: برگزاری نخستین رویداد ملی فهما تجربه‌ای ارزشمند در راستای تعریف شبکه‌ای ملی و یکپارچه در بستر فضای مجازی از کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور بود که آثار و برکات ارزشمندی به دنبال داشت.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: رویداد ملی فهما در نخستین سال برگزاری توانست ظرفیت های ارزشمند و مغفول در کانون های مساجد را به منصه ظهور برساند، البته به دلیل این‌که برای نخستین سال اجرایی می‌شد، با کاستی هایی همراه بود که قرار است در دومین رویداد ملی فهما برطرف و ارتقاء یابد.

وی با اشاره به این‌که پایگاه اطلاع رسانی فهما به صورت شبکه ای یکپارچه و منسجم، بستری تعاملی میان کانون های فرهنگی هنری مساجد با ستاد های استانی و کشوری عمل می کند، گفت: هر کانون در قالب این پایگاه اطلاع رسانی می تواند اطلاعات و فعالیت های خود را بارگذاری کند و استان های مختلف کشور قابلیت بهره مندی از تجارب یکدیگر را دارند.

حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی با بیان این‌که اعضای شورای سیاستگذاری کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و شخص وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی اشراف کامل بر فعالیت های کانون های مساجد شهری و روستایی دارند، افزود: پایگاه اطلاع رسانی فهما دارای قابلیت های گسترده ای در راستای انعکاس فعالیت های مسجدی است که می تواند مورد وثوق دیگر منابع خبری قرار گیرد.

همچنین محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در این ارتباط مجازی ضمن تقدیر از اقدامات ارزشمند ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در امر اطلاع رسانی و انعکاس فعالیت های فعالان افتخاری مساجد اظهار داشت: ظرفیت گسترده ای در قالب رویداد ملی فهما فراهم شده که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان این‌که بهره مندی از دیدگاه نخبگان ضرورتی انکار ناپذیر برای فعالیت های خلاقانه در مساجد است، گفت: نباید تنها برای صدور پیام در پایگاه اطلاع رسانی فهما اکتفا شود، بلکه این فضا می تواند به عنوان بستری تعاملی میان فعالان کانون های فرهنگی هنری مساجد و مخاطبان مورد توجه قرار گیرد.

همچنین محمد هادی‌نیا، مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان‌شرقی در سخنانی اظهار داشت: پایگاه اطلاع رسانی فهما به صورت شبکه ای یکپارچه به دنبال ارایه محتوایی مورد وثوق برای دیگر رسانه ها است، اشتراک گذاری اندیشه ها، اقدامات جاری و فعالیت های خلاقانه کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی از مهم ترین رویکردهای پایگاه اطلاع رسانی فهما در استان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: پایگاه اطلاع‌رسانی فهما (فرهنگ و هنر مساجد ایران) دارای زیرپرتال‌های مستقل به نشانی اینترنتی fahma.org برای تمامی استان‌ها است و آدرس صفحه استان آذربایجان شرقی در این پایگاه azarsh.fahma.org  است.

هادی نیا افزود: اتصال پرتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خبرگزاری شبستان به این پایگاه اطلاع‌رسانی و همچنین رصد دقیق داده‌ها و اخبار و اطلاعات تولید شده در بستر فضای مجازی توسط ربات هوشمند پایگاه اطلاع‌رسانی فهما، قابلیت نمایش و انتشار اخبار مرتبط با ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور و کانون‌های فرهنگی هنری فعال در سراسر کشور از قابلیت های این پایگاه است.

وی با بیان این‌که پایگاه اطلاع رسانی فهما بستری برای تعامل دو سویه میان مخاطبان جامعه و فعالان مسجدی است، ادامه داد: این پایگاه دارای قابلیت بارگذاری پوسترهای تبلیغاتی و ارتباط صفحات استانی به دیگر سامانه‌های ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد از قبیل سامانه بچه های مسجد است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مرثیه‌ برای کوچه‌ای که حرمت داشت

به گزارش صریر از تبریز، تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود هویّتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزارانِ مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. تا این‌که پروژه پیاده‌راه در برنامه‌های بلدیه‌چی جماعت قرار گرفت و به اصطلاح خودشان گفتند: ارک را #شانزه‌لیزه_تبریز می‌کنیم! و این‌گونه شد که هویّت و حُرمت محله و مرکز شهر مثل دانه‌های تسبیح از هم پاشید.  وجود دانشگاهی غیرانتفاعی که به خاطر درآمد حاصل از شهریه، به دانشجویان از نوع آن‌چنانی‌اش نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست، نیز مزید بر علت ولنگاری در کوچه ارک است. به این معجون بیافزایید کافه‌های قارچ‌وار از نوع اَجَق‌وَجَق با دکوراسیون‌های دالانی و تنگ، نورپردازی تاریک و به اصطلاح خودشان خفن! که شدت دود سیگار و قهوه و خنده دخترکان و پسرکان من و شما را به هم آمیخته است و این طرف‌تر ساقیانی که از صبح تا شام کوچه ارک را متر می‌کنند و نتیجه‌اش نوجوانان و جوانان کِرِخ شده است که در کوچه پس کوچه‌های ارک روی زمین نعشه و متوهم  افتاده‌اند و به ریش روزگار، مستانه می‌خندند.  روزنامه‌نگار جماعت که دیوارش کوتاه است و اگر چیزی بنویسد کارش با کرام‌الکاتبین است. آیا مدعی‌العموم هم نمی‌تواند به این بحث وارد شود و از گند بزرگی که شهرداری به سودای شانزه‌لیزه کردن ارک در این محل راه انداخت، دادخواهی کند؟ حرف این است که ارک ـ و حتی مقصودیه ـ بدون ملاحظات و محاسبات شهرسازی، و به صورت دیمی تبدیل به پیاده‌راه شدند و همین است که امروز، هر دو پروژه در غیاب پیوست فرهنگی و اجتماعی، پاشنه آشیل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شده است.  جناب مدعی‌العموم! فرض کنیم این بچه‌ها که از صبح تا شام در این کوچه سرگردان بالا و پایین می‌روند، فرزندان من و شما هستند. این بستر آلوده را چه کسی آماده کرده تا مرکز شهر به این شکل و شمایل در آید؟ مسبب از هم پاشیدگی این کوچه ـ و خانواده‌ها ـ کیست؟ چه کسی پاسخگوی این شلختگی است؟ امروز هیچ کسی حتی جرات عبور دادن خانواده‌اش از کوچه ارک نیست!    تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود حرمتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزاران مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. فرهاد باغشمال

آخرین خبرها