رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 10 July
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی:

میزان افزایش نرخ انرژی برق در سال جاری ۷ درصد است

صریر: فرج نیا با بیان اینکه میزان افزایش نرخ انرژی برق در سال جاری ۷ درصد است، اظهار داشت: مشترکان پرمصرف برق، علاوه بر ۷ درصد فوق طبق مصوبه دولت، ۱۶ درصد نیز اضافه پرداخت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار صریر از تبریز، «اکبر فرج نیا» در حمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال گذشته این شرکت بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال پاداش همکاری از بابت بسته های تشویقی در قبوض برق  مشترکین صنایع و بخش کشاورزی آذربایجان شرقی به خاطر همکاری در مدیریت مصرف برق لحاظ کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی گفت: امسال مشترکین برق خانگی نیز اگر بتوانند تنها ۱۰ درصد مصرف خود را کاهش دهند، از بسته های تشویقی بهره مند می شوند و اگر مقدار مصرف خود را ۲۰ درصد یا بیشتر کاهش دهند این بسته های تشویقی نیز به تناسب بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به مدیریت حدود ۳۵۰۰ مگاواتی برق در کشور طی تابستان سال گذشته اظهار داشت: از این میزان، حدود ۱۱۰ مگاوات مربوط به سهمیه  مدیریت مصرف شرکت توزیع برق آذربایجان شرقی بود که موجب گردید در تابستان سال گذشته و در زمان اوج مصرف، خاموشی در استان نداشته باشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی در ادامه،  با اشاره به اینکه از سوی شرکت توانیر میزان پیک مصرف تابستان امسال برای شرکت توزیع برق آذربایجان شرقی حدود ۷۰۵ مگاوات تعیین شده است، گفت: پیش بینی ما  برای اوج مصرف در سطح شرکت ۸۶۰ مگاوات است و لذا بر این اساس باید بقیه تفاوت مصرف در استان، مدیریت شود.

وی با بیان اینکه میزان افزایش نرخ انرژی برق در سال جاری ۷ درصد است، اظهار داشت: مشترکان پرمصرف برق، علاوه بر ۷ درصد فوق طبق مصوبه دولت، ۱۶ درصد نیز اضافه پرداخت خواهند کرد و به تناسب، مشترکین کم مصرف نیز از پاداش خوش مصرفی برخوردار خواهند شد .

فرج نیا در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر چگونگی محاسبه مشوق های برق برای مدارس، اظهار داشت: طبق برنامه های وزارت نیرو مدارس اگر مصرف برق شان زیر ۲۰۰ کیلو ولت باشد، از پرداخت هزینه برق معاف می شوند و بر این اساس باید مدارس از این ظرفیت استفاده کنند در حالی که متاسفانه در استان ما تنها در سال گذشته ۲۵ میلیون تومان از سهم ۵۰۰ میلیون تومانی قابل بهره برداری استان بهره مند شدیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تولید غیرقانونی ارز دیجیتال (بیت کوین) از انرژی برق را قاچاق عنوان کرد و گفت: در بیشتر کشورهای پیشرفته جهان نیز این اقدام ممنوع است. اما از طرفی، این یک واقعیت اجتماعی است که باید راهکار پیدا کرد تا با آن اقدام شود و البته هیئت دولت مصوبه‌ای در این خصوص دارد و یکی از بندهای آن این است که تولید ارز دیجیتال در محل شهرک های صنعتی و خارج از ساعات پیک مصرف بر اساس مصوبات هیئت دولت، ممکن است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی در ادامه با تاکید بر اهمیت تولید برق از انرژی های تجدید پذیر از جمله خورشیدی و بادی در تامین انرژی برق کشور گفت: این شرکت در راستای اجرای سیاستهای وزارت نیرو در توسعه تولید برق از انرژی های تجدید پذیر، اقدامات ویژه ای نیز انجام داده است و آن، امضای تفاهم نامه میان شرکت توزیع برق آذربایجان شرقی، کمیته امداد امام خمینی استان و بسیج مهندسین سپاه عاشوراست که بر اساس آن ۶۰۰ خانوار مددجوی کمیته امداد دارای پنل های خورشیدی می‌شوند.

‏وی بسته های تشویقی وزارت نیرو در این خصوص را بسیار خوب و انگیزشی توصیف کرد و اظهار داشت: در حال حاضر میانگین فروش انرژی برق به مردم حدود ۷۴ تومان است در حالیکه مبلغ خرید تضمینی انرژی برق تولیدی مشترکینی که پنل های برق خورشیدی دارند،  ۱۰۳۰ تومان توسط وزارت نیرو خریداری می شود.

فرج نیا در پاسخ به سوال دیگری از خبرنگاران پیرامون میزان تلفات انرژی درشبکه های حوزه این شرکت اظهار داشت: خوشبختانه تلفات انرژی این شرکت در سال ۹۴ حدود ۱۴ درصد بوده که  به حدود ۹/۶ درصد در پایان سال ۹۸ رسیده و هدف گذاری ما برای امسال نیز ۹/۲ درصد می باشد که کمی بهتر از میانگین کشوری خواهد بود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی در خصوص برق رسانی روستایی نیز اظهار داشت: هم اکنون تمامی روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان از نعمت برق برخوردارند و اکثر روستاهای زیر ۱۰ خانوار نیز که عمدتاً سکونت غیردائم و فصلی دارند نیز از نعمت برق برخوردار می شوند و طبق برنامه ، تا شهریور سال جاری به هفت روستای بدون برق نیز برقرسانی خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به اهمیت تامین مطمئن انرژی برق بخش‌های صنعتی و کشاورزی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۳ درصد انرژی برق این شرکت در بخش صنعت و ۲۴ درصد نیز در بخش کشاورزی مصرف می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مرثیه‌ برای کوچه‌ای که حرمت داشت

به گزارش صریر از تبریز، تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود هویّتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزارانِ مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. تا این‌که پروژه پیاده‌راه در برنامه‌های بلدیه‌چی جماعت قرار گرفت و به اصطلاح خودشان گفتند: ارک را #شانزه‌لیزه_تبریز می‌کنیم! و این‌گونه شد که هویّت و حُرمت محله و مرکز شهر مثل دانه‌های تسبیح از هم پاشید.  وجود دانشگاهی غیرانتفاعی که به خاطر درآمد حاصل از شهریه، به دانشجویان از نوع آن‌چنانی‌اش نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست، نیز مزید بر علت ولنگاری در کوچه ارک است. به این معجون بیافزایید کافه‌های قارچ‌وار از نوع اَجَق‌وَجَق با دکوراسیون‌های دالانی و تنگ، نورپردازی تاریک و به اصطلاح خودشان خفن! که شدت دود سیگار و قهوه و خنده دخترکان و پسرکان من و شما را به هم آمیخته است و این طرف‌تر ساقیانی که از صبح تا شام کوچه ارک را متر می‌کنند و نتیجه‌اش نوجوانان و جوانان کِرِخ شده است که در کوچه پس کوچه‌های ارک روی زمین نعشه و متوهم  افتاده‌اند و به ریش روزگار، مستانه می‌خندند.  روزنامه‌نگار جماعت که دیوارش کوتاه است و اگر چیزی بنویسد کارش با کرام‌الکاتبین است. آیا مدعی‌العموم هم نمی‌تواند به این بحث وارد شود و از گند بزرگی که شهرداری به سودای شانزه‌لیزه کردن ارک در این محل راه انداخت، دادخواهی کند؟ حرف این است که ارک ـ و حتی مقصودیه ـ بدون ملاحظات و محاسبات شهرسازی، و به صورت دیمی تبدیل به پیاده‌راه شدند و همین است که امروز، هر دو پروژه در غیاب پیوست فرهنگی و اجتماعی، پاشنه آشیل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شده است.  جناب مدعی‌العموم! فرض کنیم این بچه‌ها که از صبح تا شام در این کوچه سرگردان بالا و پایین می‌روند، فرزندان من و شما هستند. این بستر آلوده را چه کسی آماده کرده تا مرکز شهر به این شکل و شمایل در آید؟ مسبب از هم پاشیدگی این کوچه ـ و خانواده‌ها ـ کیست؟ چه کسی پاسخگوی این شلختگی است؟ امروز هیچ کسی حتی جرات عبور دادن خانواده‌اش از کوچه ارک نیست!    تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود حرمتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزاران مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. فرهاد باغشمال

آخرین خبرها