رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 10 July

صریر: مهدوی گفت: به زودی جشنواره ‌ای برای معرفی پنیر سنتی لیقوان برگزار شده و طی آن پنیر لیقوان به ثبت ملی می‌رسد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «بهروز مهدوی» امروز در حاشیه بازدید از شیوه فراوری و تولید پنیر در روستای لیقوان اظهار داشت: پنیر سنتی این منطقه به دلیل فراوری در دامنه کوه و نزدیکی به طبیعت، طعم خاص و منحصربفردی داشته و جزو بهترین پنیرهای ایران محسوب شود و در کشورهای اروپایی نیز شناخته شده است.

فرماندار تبریز با اشاره به تبلیغات منفی علیه پنیر لیقوان در رسانه ملی و فضای مجازی مبنی بر غیربهداشتی بودن این پنیر، خاطرنشان کرد: این امر یک شیطنت رسانه‌ای بود که ما نیز اعتراض خود را نسبت به اظهارات کارشناس تغذیه انجام دادیم؛ اکنون صداوسیما به جای پرداختن به این مسائل بهتر است تا مزیت‌های نسبی مناطق را معرفی کند.

وی با اشاره به حضور فرماندار مراغه و جمعی از مدیران جهاد کشاورزی این شهرستان در بازدید از روستای لیقوان، گفت: این بازدید به منظور آشنایی مدیران جهاد کشاورزی مراغه با نحوه فراوری پنیر لیقوان و زحمات و تلاش‌های تاریخی و چندین ساله مردم این منطقه در فراوری پنیر لیقوان انجام شده تا الگویی برای استفاده از ظرفیت‌های تولید پنیر در شهرستان مراغه باشد.

مهدوی ضمن قدردانی از زحمات اهالی لیقوان در راستای تولید پنیر باکیفیت، بر پیگیری جدی ثبت ملی و برند پنیر لیقوان تأکید کرد و افزود: به زودی جشنواره ‌ای برای معرفی پنیر سنتی لیقوان برگزار شده و طی آن پنیر لیقوان به ثبت ملی می‌رسد.

همچنین «علی حسین علیپور» در حاشیه این بازدید، در جمع خبرنگاران با اشاره به قدمت تولید پنیرلیقوان اظهار داشت: پنیر لیقوان حاصل قرن ها تلاش مردم در منطقه روستای لیقوان آذربایجان شرقی است سابقه چنین محصولی تنها با نظر منفی یک نفر تخریب پذیر نیست اما اقدام این افراد اخلاقی نبوده است.

بخشدار بخش مرکزی تبریز در رابطه با انجام اقداماتی درخصوص به ثبت ملی رساندن پنیر لیقوان خبر داد و افزود: بعد از انتشار نارضایتی ها درخصوص اقدام مجری صدا و سیما میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و دهیار روستای لیقوان برای تسریع ثبت ملی شدن پنیر لیقوان با تولیدکنندگان این پنیر محبوب هماهنگی های لازم را انجام دادند.

وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای برگزاری هرساله جشنواره پنیر لیقوان در روستای لیقوان، گفت: با توجه به کیفیت عالی پنیر لیقوان این منطقه پتانسیل های لازم برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی را دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مرثیه‌ برای کوچه‌ای که حرمت داشت

به گزارش صریر از تبریز، تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود هویّتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزارانِ مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. تا این‌که پروژه پیاده‌راه در برنامه‌های بلدیه‌چی جماعت قرار گرفت و به اصطلاح خودشان گفتند: ارک را #شانزه‌لیزه_تبریز می‌کنیم! و این‌گونه شد که هویّت و حُرمت محله و مرکز شهر مثل دانه‌های تسبیح از هم پاشید.  وجود دانشگاهی غیرانتفاعی که به خاطر درآمد حاصل از شهریه، به دانشجویان از نوع آن‌چنانی‌اش نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست، نیز مزید بر علت ولنگاری در کوچه ارک است. به این معجون بیافزایید کافه‌های قارچ‌وار از نوع اَجَق‌وَجَق با دکوراسیون‌های دالانی و تنگ، نورپردازی تاریک و به اصطلاح خودشان خفن! که شدت دود سیگار و قهوه و خنده دخترکان و پسرکان من و شما را به هم آمیخته است و این طرف‌تر ساقیانی که از صبح تا شام کوچه ارک را متر می‌کنند و نتیجه‌اش نوجوانان و جوانان کِرِخ شده است که در کوچه پس کوچه‌های ارک روی زمین نعشه و متوهم  افتاده‌اند و به ریش روزگار، مستانه می‌خندند.  روزنامه‌نگار جماعت که دیوارش کوتاه است و اگر چیزی بنویسد کارش با کرام‌الکاتبین است. آیا مدعی‌العموم هم نمی‌تواند به این بحث وارد شود و از گند بزرگی که شهرداری به سودای شانزه‌لیزه کردن ارک در این محل راه انداخت، دادخواهی کند؟ حرف این است که ارک ـ و حتی مقصودیه ـ بدون ملاحظات و محاسبات شهرسازی، و به صورت دیمی تبدیل به پیاده‌راه شدند و همین است که امروز، هر دو پروژه در غیاب پیوست فرهنگی و اجتماعی، پاشنه آشیل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شده است.  جناب مدعی‌العموم! فرض کنیم این بچه‌ها که از صبح تا شام در این کوچه سرگردان بالا و پایین می‌روند، فرزندان من و شما هستند. این بستر آلوده را چه کسی آماده کرده تا مرکز شهر به این شکل و شمایل در آید؟ مسبب از هم پاشیدگی این کوچه ـ و خانواده‌ها ـ کیست؟ چه کسی پاسخگوی این شلختگی است؟ امروز هیچ کسی حتی جرات عبور دادن خانواده‌اش از کوچه ارک نیست!    تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود حرمتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزاران مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. فرهاد باغشمال

آخرین خبرها