رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 10 July
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی:

حمایت از خانه مطبوعات به صورت مستمر ادامه خواهد داشت

صریر: محمدپور گفت: به هیچ وجه نباید منافع فردی، انگیزه های فردی و شخصی در تصمیمات و کار هیات مدیره تاثیرگذار باشد.

به گزارش خبرنگار صریر از تبریز، «محمد محمدپور» امروز در دیدار با هیات مدیره جدید خانه مطبوعات و رسانه های استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: وجود تشکل های فرهنگی و رسانه ای در جهت استیفای حقوق مطبوعات و رسانه ها، تقویت کمی و کیفی رسانه ها و اثرگذاری رسانه ها ضروری است و این تشکل ها مایه برکت است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: تشکل های رسانه ای به ویژه خانه مطبوعات می توانند بخش مهمی از مسائل و معضلات رسانه ها را پیگیری و برطرف کنند، از این رو حمایت از این تشکل ها را ضروری می دانیم.

وی با بیان این‌که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به رسالت، مسئولیت و ماموریتی که در حوزه رسانه دارد، تقویت رسانه ها را در راستای رشد و توسعه و تعالی استان جزو وظایف و ماموریت خود می داند، گفت: در اساسنامه خانه مطبوعات حجم عظیمی از فعالیت هایی که می تواند منجر به تقویت رسانه ها شود، پیش بینی شده است که اگر عملی شود می تواند رویکرد حمایتی جدی این اداره کل از خانه مطبوعات و رسانه ها را داشته باشد.

محمدپور ادامه داد: خانه مطبوعات تنها خانه اعضا نیست، بلکه خانه تمامی فعالان و کنشگران حوزه رسانه است و باید رویکرد هیات مدیره بر این اساس باشد؛ هیات مدیره و بازرسان خانه مطبوعات با توجه به وظیفه و مسوولیتی که دارند آینده کار مطبوعات را ترسیم و عمل کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این‌که نظارت کامل در انتخابات خانه مطبوعات استان وجود داشت، گفت: مطابق نص صریح اساسنامه هم احراز شرایط و هم احراز صلاحیت کاندیداها بر عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

محمدپور با بیان این‌که نظارت بر خانه مطبوعات به عنوان دخالت نیست؛ بلکه جزو وظایف اداره کل ارشاد بر اساس اساسنامه است، ادامه داد: وظیفه این اداره کل نظارت بر انتخابات و فعالیت های خانه مطبوعات است که با دقت، وسواس و انصاف برخورد می کنیم.

وی با تأکید مجدد بر این‌که انتخابات خانه مطبوعات آذربایجان شرقی در سلامت کامل انجام شد و هیچ خدشه ای در سلامت انتخابات وجود نداشت، گفت: انتظار داریم هیات مدیره جدید با نگاه عمیق و جدی بر ماموریت های خانه مطبوعات بر اساس وظایفی که در اساسنامه دارند، عمل کنند تا منزلت خانه مطبوعات بین رسانه های استان و جامعه افزایش یابد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: به هیچ وجه نباید منافع فردی، انگیزه های فردی و شخصی در تصمیمات و کار هیات مدیره تاثیرگذار باشد؛ اولین گام هیات مدیره با توجه به مسؤولیتی که بر عهده دارد تعریف چشم اندازه سه ساله باشد و به دنبال ایجاد تغییر و تحول و رشد و توسعه فضای مطبوعاتی استان باشد.

وی ادامه داد: اگر احساس شود برنامه ای خلاقانه و تحول آفرین که موجب رشد و توسعه مطبوعات و رسانه های استان شود، مورد توجه خانه مطبوعات قرار گرفته است حتی اگر محدودیت هم داشته باشیم از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مورد حمایت قرار می گیرد.

محمدپور با تاکید بر این‌که باید انسجام کامل در داخل خانه مطبوعات ایجاد شود، گفت: ضروری است سلایق شخصی کنار گذاشته شود تا انسجام و همراهی در خانه ایجاد شود، انجام هیچ کاری خارج از وظایف و مسوولیتی های اساسنامه خانه مطبوعات امکان ندارد و درخواست من از اعضا مطالعه دقیق اساسنامه است.

وی با اشاره به اینکه خانه مطبوعات با عملکرد خود می تواند جایگاه خود را احراز و منزلتش را تقویت کند، ادامه داد: از جمله اقداماتی که خانه می تواند انجام دهد توانمند سازی رسانه ها و فعالان و کنشگران این حوزه از طریق برگزاری جشنواره ها، کارگاه های آموزشی و انتقال تجربه هاست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: پیگیری مسائل و مشکلات صنفی شاغلان حوزه رسانه بسیار مهم و پراهمیت است و باید اقتصاد رسانه را تقویت کنیم و با توجه به رویکردهای علمی و تجربه های رسانه های موفق دنیا گام های بلندی برداریم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مرثیه‌ برای کوچه‌ای که حرمت داشت

به گزارش صریر از تبریز، تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود هویّتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزارانِ مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. تا این‌که پروژه پیاده‌راه در برنامه‌های بلدیه‌چی جماعت قرار گرفت و به اصطلاح خودشان گفتند: ارک را #شانزه‌لیزه_تبریز می‌کنیم! و این‌گونه شد که هویّت و حُرمت محله و مرکز شهر مثل دانه‌های تسبیح از هم پاشید.  وجود دانشگاهی غیرانتفاعی که به خاطر درآمد حاصل از شهریه، به دانشجویان از نوع آن‌چنانی‌اش نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست، نیز مزید بر علت ولنگاری در کوچه ارک است. به این معجون بیافزایید کافه‌های قارچ‌وار از نوع اَجَق‌وَجَق با دکوراسیون‌های دالانی و تنگ، نورپردازی تاریک و به اصطلاح خودشان خفن! که شدت دود سیگار و قهوه و خنده دخترکان و پسرکان من و شما را به هم آمیخته است و این طرف‌تر ساقیانی که از صبح تا شام کوچه ارک را متر می‌کنند و نتیجه‌اش نوجوانان و جوانان کِرِخ شده است که در کوچه پس کوچه‌های ارک روی زمین نعشه و متوهم  افتاده‌اند و به ریش روزگار، مستانه می‌خندند.  روزنامه‌نگار جماعت که دیوارش کوتاه است و اگر چیزی بنویسد کارش با کرام‌الکاتبین است. آیا مدعی‌العموم هم نمی‌تواند به این بحث وارد شود و از گند بزرگی که شهرداری به سودای شانزه‌لیزه کردن ارک در این محل راه انداخت، دادخواهی کند؟ حرف این است که ارک ـ و حتی مقصودیه ـ بدون ملاحظات و محاسبات شهرسازی، و به صورت دیمی تبدیل به پیاده‌راه شدند و همین است که امروز، هر دو پروژه در غیاب پیوست فرهنگی و اجتماعی، پاشنه آشیل بافت تاریخی و فرهنگی شهر شده است.  جناب مدعی‌العموم! فرض کنیم این بچه‌ها که از صبح تا شام در این کوچه سرگردان بالا و پایین می‌روند، فرزندان من و شما هستند. این بستر آلوده را چه کسی آماده کرده تا مرکز شهر به این شکل و شمایل در آید؟ مسبب از هم پاشیدگی این کوچه ـ و خانواده‌ها ـ کیست؟ چه کسی پاسخگوی این شلختگی است؟ امروز هیچ کسی حتی جرات عبور دادن خانواده‌اش از کوچه ارک نیست!    تا چند وقت پیش، کوچه ارک برای خود حرمتی داشت. همسایه ارک بزرگ بودن و همسفره نمازگزاران مصلّی نعمتی بود برای این کوچه. فرهاد باغشمال

آخرین خبرها