اجتماعی » اخبار برگزیده » حوادث » خبر دوم
کد خبر : 13654
یکشنبه - ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
مدیر عامل شرکت گاز استان:

کاهش 10 درصدی حوادث گاز طبیعی در 9 ماهه سال جاری

به گزارش صریر از تبریز، سیدرضا رهنمای توحیدی، مدیر عامل شرکت  شرکت گاز استان آذربایجان شرقی گفت: آمار مقایسه ایحوادث مصرف کنندگان ناشی از مصرف گاز طبیعی در ۹ ماهه اول سال جاری در مقایسه با سال قبل حاکی از کاهش ۱۰درصدی تعداد کل حوادث مصرف کنندگان۶/۸۷ درصدی در تعداد حوادث ناشی از نشت و انفجار، ۴۵/۴۶ درصدی در حوادث ناشی از نشت منواکسید کربن و گازگرفتگی و ۳۳/۳۴ درصدی در تعداد متوفیان ومتاسفانه  افزایش ۳۱/۴۳ درصدی تعداد مصدومان حوادث ناشی ازمصرف  گاز طبیعی در سطح استان می باشد.

وی حوادث مصرف کنندگان گاز طبیعی را در دو بخش اشاره کرد و افزود: حادثه یا ناشی از نشت گاز وسیله گازسوز می باشد که نتیجه آن انفجار و آتش سوزی است و یا حادثه ناشی از  تولید منواکسید کربن وعدم انتقال محصولات احتراق به بیرون می باشد که نتیجه آن گاز گرفتگی است.

رهنمای توحیدی افزود: با ورود به فصل سرد سال بیشتر حوادث مربوط به گاز طبیعی از نوع گازگرفتگی و نشت منواکسید کربن در محیط است که منجر به فوت و مصدومیت  می گردد که خوشبختانه آمار ۹ ماه امسال در مقایسه با مشابه سال قبل نشانگر کاهش ۴۵.۴۶ درصد مسمومیت می باشد.

مدیر عامل شرکت گاز استان در خصوص علل بروز حوادث گفت: نشت گاز از شیر مصرف به دلیل عدم نصب درپوش و بست، نشت گاز شیلنگ پوسیده و پاره از بیشترین حوادث ناشی ازانفجار و آتش سوزی و همچنین استفاده از دودکش های غیراستاندارد از نوع آکاردئونی و عدم رعایت قطر مناسب دودکش از علل حوادث ناشی از گاز گرفتگی می باشد.

وی افزود: بیشترین تعداد حوادث در مرکز استان از  مناطق ۲و۳ و۴ تبریز  ودر شهرستانها ی استان از شهرستانهای مرند، مراغه و سراب گزارش شده است.

رهنمای توحیدی با  یادآوری اینکه با کاهش دمای هوا و استفاده مشترکین از وسایل گرمازا تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن افزایش می یابد، افزود: همین موضوع ضرورت توجه به رعایت نکات ایمنی استفاده از وسایل گرمازا را دو چندان می کند.

مدیرعامل شرکت گاز استان در خاتمه از تمامی مشترکین  درخواست کرد: در نصب سیستم های گرمازا نهایت احتیاط را داشته و ضمن استفاده از وسایل گرمازای استاندارد از نصب بخاری های فاقد دودکش در منزل مسکونی خودداری کرده و هر از چندگاهی مسیر دودکش از محل اتصال به وسیله گرمازا تا پشت بام را مورد بررسی قرار داده و از تخلیه محصولات احتراق اطمینان داشته و توجه داشته باشند دودکش در پشت بام به کلاهک H شکل مجهز و ارتفاع آن از پشت بام یک متر باشد.