اجتماعی » اخبار برگزیده » خبر اول
کد خبر : 13885
شنبه - ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۹
مدیر عامل شرکت گاز:

۶۲ شهر آذربایجان‌شرقی از نعمت گاز بهره‌مند هستند

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «سیدرضا توحیدی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به ارایه گزارشی از فعالیت های شرکت گاز در زمینه خدمت‌رسانی در شهرها و روستاهای استان پرداخت و اظهار داشت: استان آذربایجان‌شرقی قبل از انقلاب از نعمت گاز بهره‌مند نبود.

مدیر عامل شرکت گاز استان آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که قبل از انقلاب در کل کشور تنها ۸ شهر و یک روستا از این نعمت بهره‌مند بودند، خاطرنشان کرد: بیشترین ذخایر گازی در جهان متعلق به ایران است، هم اکنون هزار و ۱۰۰ شهر و ۲۷ هزار و ۴۰۰ روستا از این نعمت بهره‌مند شده‌اند.

توحیدی خاطرنشان کرد: ۶۲ شهر و یک هزار ۹۶۶ روستا در آذربایجان‌شرقی که شامل ۹۴/۵ خانوار روستا می‌شود، از نعمت گاز بهره‌مند هستند، البته میزان بهره‌مندی در کل کشور ۹۷ درصد شهرها و ۷۷ درصد روستاها است.

مدیرعامل شرکت گاز استان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل تحقق عدالت اجتماعی و بهره‌مندی همه مردم از نعمت گاز از روش‌های بسیار سخت مانند انتقال ۱۵۰ کیلومتر گاز از طریق دریا از داخل خلیج فارس با چاه‌های ۳ هزار متر به کشور اقدام به گازرسانی می‌کند.

توحیدی برنامه افتتاح و شروع به کار ۵۳۰ پروژه‌ به مناسبت دهه فجر را مورد اشاره قرار داد و گفت: ۳۵۲ مورد از پروژه‌ها مربوط به افتتاح و ۱۷۸ مورد آغاز پروژه است که اعتبار تخصیص یافته برای این پروژه‌های افتتاح شده ۹۳/۵ میلیارد تومان و پروژه‌های شروع شده ۲۹ میلیارد تومان است.

وی خاطرنشان کرد: استان آذربایجان‌شرقی در زمینه توسعه گاز روبه اتمام است به طوریکه با اتمام گاز ۲۴۲ روستا که در حال انجام است به تحت پوشش قرارگیری ۹۸/۷ درصد خواهیم رسید و مابقی درصدها نیز یا در مناطق دور دست بوده و یا روستای متروکه هستند.

توحیدی با تاکید بر اینکه شرکت گازرسانی علاوه بر توسعه گازرسانی به ارائه خدمات بهترین کیفیت توجه می‌کند، گفت: برای این منظور جهت اخذ ایزو قدم برداشته‌ایم که البته ۹ استاندارد ایزو داریم.

وی اضافه کرد: شرکت گاز در زمینه استفاده از دفاتر پیشخوان و واگذاری خدمات دارای ۲۷۰ دفتر پیشخوان با ارائه ۸ خدمت در حال فعالیت است.

توحیدی با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیون و ۵۶۰ مشترک در نقاط مختلف داریم از این رو باید سامانه مکانی جی آی اس راه‌اندازی شود، تصریح کرد: البته امسال این سامانه ۵۰ درصد پیشرفت داشته است.

مدیر عامل شرکت گاز استان خاطرنشان کرد: گازرسانی و بهره‌مندی از ۱۶۷ جایگاه سی ان جی در سطح استان و توزیع روزانه حدود ۲ میلیون مترمکعب گاز از طریق این جایگاه‌ها انجام می‌گیرد.

وی متذکر شد: میزان متوسط مصرف سالانه استان ۹ میلیارد مترمکعب است که این رقم در سال جاری ۹/۵ میلیارد مترمکعب پیش‌بینی شده است که علت این افزایش نیروگاه‌ها و افزایش مشترکان است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۳، آمار نشان داده بیانگر این است که ۱۰ درصد سوخت مصرفی در نیروگاه‌ها بود که الان این رقم ۳۰ درصد شده است به طوریکه در حال حاضر ۹۵ درصد سوخت نیروگاه‌ها در کشور از گاز طبیعی است.

مدیر عامل شرکت گاز استان با بیان اینکه در سال ۹۵ شورای اقتصادی مصوبه‌ای در رابطه با صنعت ارائه داد، افزود: در سال ۹۳ حدود ۶۶۶ صنعت از سوخت مایع استفاده می‌کردند از این‌رو طبق مصوبه برای گازدار کردن آنها هر صنعت متناسب با سوخت مایع ۲۴۰ میلیون تومان کمک یارانه برای نزدیک‌رسانی انجام گرفت که بودجه آن از طریق ورود سرمایه‌گذاری ثالث پیش‌بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: استان آذربایجان‌شرقی رتبه اول در استفاده از این مصوبه را دارد به طوریکه ۴۴۶ صنعت در این استان نزدیک رسانی شده که به تبع آن، ۵۲ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی شده است.