اخبار برگزیده » اقتصادی » خبر سوم
کد خبر : 13963
دوشنبه - ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۷
همزمان با دهه فجر؛

بهره برداری از 928 طرح اشتغال‌زایی در سراسر کشور

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «علی اصحابی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز اظهار داشت: تقویت صندوق‌های خرد محلی برای تقویت تولید و استفاده از ظرفیت و منابع روستایی به عنوان ارکان تولید و اشتغال، از برنامه‌های مهم صندوق کارآفرینی امید است.

معاون صندوق کارآفرینی امید کشور از فعالیت یک‌هزار صندوق خرد زنان در روستاها با ۴۲ هزار عضو خبر داد و گفت: با توجه به سیاست‌های اخیر دولت که توجه به جامعه روستایی به ویژه ایجاد کسب و کارهای توسعه روستایی است، از محل اعتبارات یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای حمایت از واحدهای تولیدی در مناطق روستایی اختصاص یافته است.

معاون صندوق کارآفرینی امید کشور تصریح کرد: ایجاد فرهنگ‌سازی برای جامعه روستایی در حوزه توسعه مدل‌های نوین کسب و کار در روستاها از مهم‌ترین برنامه‌های صندوق کارآفرینی امید کشور است که به دلایل فرهنگی و اجتماعی حاکم در روستاها از دشوارترین کارها محسوب می‌شود.

وی توسعه روستاها را در گرو مشارکت همه مدیران دولتی، بخش خصوصی، نخبگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیان کرد و افزود: امروز باید روستاهای کشور به خط تولید محصولات مختلف تبدیل شود.

اصحابی خاطرنشان کرد: این صندوق سالانه ۳۰ هزار تسهیلات اشتغال‌زایی پرداخت کرده و اعتبارات پرداختی صندوق کارآفرینی امید از ۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ به یک‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است و خوشبختانه با اعتماد متقابل این صندوق و گیرندگان خدمت، ۹۸ درصد تسهیلات ارائه شده بازپرداخت شده است.

وی ادامه داد: این صندوق با هدف استعدادیابی و توانمندسازی جوامع روستایی و با شعار «روستاهای بدون بیکار» ظرفیت‌های هر منطقه را شناسایی و متناسب با آنها به ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی و توانمندسازی می‌پردازد.

اصحابی با بیان اینکه طی روزهای آینده ۹۲۸ طرح اشتغال‌زایی با اشتغال ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر و با اعتبار یک‌هزار میلیارد تومان در  کشور به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار داشت: ۷۰ درصد این تسهیلات مربوط به روستاها است.

معاون مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید توجه به جامعه حاشیه‌نشینی  در شهرها را از دیگر سیاست‌های این صندوق اعلام کرد و گفت: با توانمندسازی روستاها میزان حاشیه‌نشینی در کشور کاهش می‌یابد.

اصحابی با بیان اینکه در سال‌های گذشته جامعه روستایی زیر ۱۰ درصد از تسهیلات بانکی کشور را دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: خوشبختانه ۹۵ درصد تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به جامعه روستایی و عشایری اختصاص یافته است.

همجنین محمد کریم‌زاده، سرپرست صندوق کارآفرینی امید آذربایجان‌شرقی در سخنانی اظهار داشت: همزمان با دهه فجر چهل طرح با رویکرد حمایت از توسعه کسب و کارهای خرد و همچنین تلاش برای توسعه اشتغالزایی برای جوانان افتتاح شده است.

وی با بیان این‌که مطالعه، مشاوره و بررسی بسترهای سرمایه گذاری برای افزایش اشتغالزایی یکی دیگر از مهم‌ترین اهداف صندوق کارآفرینی امید است، افزود: چهل طرح اشتغالزایی در تبریز با سرمایه گذاری پنج میلیارد تومانی به بهره برداری می رسد که اشتغالزایی ۱۱۱ نفری را به دنبال خواهد داشت.